A pénteki ülésén foglalkozik a kormány a tejpiaci válságot kezelni kívánó javaslatcsomaggal, amelynek egyik pontja a tejágazatot érintő áfacsökkentés kérdése – jelentette ki Czerván György szerdán Budapesten. A Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős államtitkára a sertéstartók szakmai rendezvényén több ágazatot érintve is kitért az áfacsökkentés kérdésére. A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács által beadott javaslat a folyadéktejek áfáját csökkentené 18-ról 5 százalékra. Mint az államtitkár elmondta, a korábban közbülső termékekre kiterjedő, az élő sertést, fél sertést érintő forgalmiadó-csökkentés áttörést ért el, amikor január 1-jével végtermékekre, vagyis a sertéstőkehúsokra is érvényessé vált. A kormány szándéka egyértelműen az volt, hogy az áfacsökkentés kedvező hatása érezhető árcsökkenésként jelentkezzen a vásárlóknál. „Az elmúlt egy hónap adatait értékelve ma már látszik: ez az elvárás megvalósult, a fogyasztóknál megjelent az intézkedés hatása” – jelentette ki az államtitkár.
Czerván György elismerte: „Nagy nyomás van rajtunk, a sertés- után a tej-, a hal- és a baromfiágazat is áfacsökkenést szeretne.” Hozzátette: a kormány alapvető adófilozófiája szerint a bevételek nagy részének a forgalmi típusú adókból kell származnia, míg a foglalkoztatás érdekében a munkát terhelő adókat alacsonyan kell tartani, és lehetőség szerint tovább kell csökkenteni. „Ebből a szempontból az áfacsökkentés kakukktojás” – fogalmazott Czerván, aki szerint ráadásul megoszlanak az elemzői vélemények abban a tekintetben, hogy a kedvező hatások mikor és milyen mértékben valósulnak meg. Bár a sertéstőkehúsok áfacsökkentése a jelek szerint kedvező hatásokkal járt, az államtitkár szerint legalább félévnyi tapasztalat kell ahhoz, hogy a kormány más ágazatokat is „elővegyen”.
A sertéshús áfacsökkentésének gyors és látványos eredményeit látva valóban több más ágazat is lobbizni kezdett az elmúlt hetekben. A halágazatnál a lépés mintegy 2,5 milliárd forintba kerülne, a haltermelők szerint ráadásul tevékenységük alultámogatottsága is indokolná a csökkentést. A terméktanács előzetes számításai alapján a fogyasztói tej áfájának lecsökkentése pedig 12 milliárd forint kiesést eredményezne a költségvetésnek. Igaz, a tejtermékek zömét 18 százalékos áfa terheli, csak a desszertfélék adója 27 százalék. A tejesek állítják: az áfacsökkentés azért is fontos lenne, mert a magas adóteher miatt rendkívüli mértékben rontja a feketézés a tisztességes szereplők pozícióit.
Együttműködés a Nébihhel
A kiváló minőségű magyar tej- és tejtermékek védelmének érdekében hosszú távú együttműködési megállapodást kötött a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), valamint a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács – közölte a két szervezet. Az együttműködés értelmében a jövőben a Nébih végzi a piacszervezési hozzájárulás teljesítésével kapcsolatos ellenőrzéseket. A két szervezet emellett kiemelt figyelmet fordít a hazai tejfogyasztás ösztönzését segítő programok sikeres megvalósítására is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.