A CEEGEX-en ugyanis két évvel ezelőtti indulása óta eddig csak mutatóban voltak kötések, érezhetően magasabb árakon, mint Európa más, szervezett földgázpiacain. A tőzsdetársaságtól kapott tájékoztatás szerint januárban 72 715 megawattórányi azaz 6,5 millió köbméter gáz fordult meg a tőzsdén, ennek körülbelül a kétharmada azonnali szállításra.
A kereskedés a továbbiakban erősödhet is. Ezt a CEEGEX a spotpiacon arra alapozza, hogy rendszere kereskedési platformként is használható, így azon a tőzsdetagok egyensúlyban is tarthatják portfóliójukat. A határidős kereskedést az élénkítheti, hogy 2015. decemberben megindult az árjegyzői funkció. (Az árjegyző funkciója szerint vállalja, hogy a kereskedés legnagyobb részében kétoldali árjegyzéssel biztosítja a piac likviditását.) A tőzsdetársaság honlapján az RWE Supply & Trading GmbH szerepel határidős piaci árjegyzőként, mellette öt „normál” tag neve szerepel. A spotpiaciak között az Axpo Austria GmbH, a JAS Budapest Zrt. és a MET Magyarország Zrt. a market maker, és van további négy kereskedő is. A CEEGEX jelenleg is tárgyal több hazai és külföldi piaci szereplővel azok esetleges csatlakozásáról.
A CEEGEX a vásárlók számáról és ügyleteik gyakoriságáról nem közölt adatokat a Világgazdasággal – mint mondták, azokat üzleti titokként kezeli –, de úgy tudjuk, hogy a mostani aktivitás jelentős része egyetlen tőzsdetaghoz köthető. A jegyzések csökkenő tendenciájáról is csak annyit közöltek, hogy azokat a piaci szereplők, illetve a kereslet-kínálat alakulása határozza meg, arra pedig nincs rálátásuk. Megtudtuk viszont, hogy a CEEGEX – összhangban a piaci igényekkel, továbbá a vonatkozó uniós rendelettel és a hazai energiahivatali határozattal – új termékek idei bevezetésének lehetőségét vizsgálja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.