Miközben robbanásszerű gyorsasággal terjed a Zika-vírus az amerikai kontinensen, a vakcinakutatók és -gyártók egymásra licitálva jelentik be: mikorra várható az általuk gyártandó ellenszer. Eddig a leggyorsabb eredményt egy kanadai–amerikai kutatócsoport ígérte, amely szerint már az év végén elérhető lesz a vakcinájuk, legalábbis vészhelyzet esetén. A gyógyszer kifejlesztésére létrehozott konzorciumban részt vevő Inovio vakcinagyártó részvényei mindenesetre 7,6 százalékkal emelkedtek a New York-i tőzsdén. Egy korábban „rekordidőt” ígérő kutatóintézetről viszont kiderült, hogy minimum három-öt évre gondolt.
„Egy új oltóanyag fejlesztése jellemzően hosszú, komplex folyamat, amely átlagosan tizenöt-húsz évet vesz igénybe – mondta a Világgazdaságnak Tischler Erika, a világ egyik vezető vakcinagyártójának számító GlaxoSmithKline (GSK) magyarországi vállalatának külső kapcsolatokért felelős igazgatója. Évekig is eltarthat, amíg sikerül azonosítani azt az antigént, amely képessé teheti az emberi szervezetet az adott kórokozó elleni védekezésre. Utána újabb két-öt évet is igénybe vehet, amíg sikerül kidolgozni azt a technológiát, amellyel stabil formában forgalmazható a hatóanyag. Nehézséget okoz, hogy az egyes vírusok esetében kidolgozott technológiák nem alkalmazhatók automatikusan másoknál. A GSK malária elleni vakcinájának kifejlesztése például csaknem harminc évig tartott. „A kutatási folyamatot nagyon nehéz meggyorsítani, hiszen egy új oltóanyagnak számtalan teszten és vizsgálaton kell átesnie a rutinszerű alkalmazást megelőzően annak igazolására, hogy eredményesen véd a célzott betegség kialakulása ellen, és hogy a várható előny túlmutat a lehetséges rizikókon” – hangsúlyozta Tischler Erika.
A vakcinafejlesztési idő lerövidítésére jellemzően olyan kórokozók esetében van lehetőség, amelyek nemzetközi viszonylatban vészhelyzetet jelentenek, és széles körű összefogást követelnek meg. „Ez történt például az Ebola esetében, amikor új nemzetközi konzorciumot hoztunk létre a GSK, a Wellcome Trust, az Egyesült Királyság Orvoskutató Tanácsa, az Oxfordi Egyetem, valamint a brit kormányzat részvételével az oltóanyag fejlesztésének felgyorsítására. Emellett minden nemzetközileg veszélyt jelentő járvány esetén elengedhetetlen az Egészségügyi Világszervezettel (WHO) való együttműködés is. Mindezek együttesen tették lehetővé, hogy az amerikai Vakcinakutatási Központtal és a törzskönyvezési hatóságokkal szorosan együttműködve, felgyorsítsuk a fejlesztést.”
Hasonló forgatókönyv elképzelhető a Zika esetében is – a WHO nemrég globális egészségügyi vészhelyzetet hirdetett a vírus miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.