BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az online kasszák már nem hatnak

Három éve nem teljesített olyan gyengén a hazai kiskereskedelem, mint januárban. Valószínűleg kikopott az online pénztárgépek statisztikai hatása.

Utoljára 2013 szeptemberében bővült olyan szerény mértékben a hazai boltok forgalma, mint januárban. A kiskereskedelmi forgalom volumene januárban 1,7, a naptárhatással kiigazított adat szerint 2,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adataiból. Mindkét adat 0,1 százalékponttal nagyobb növekedést mutat a március elején kiadott első becslésnél.
Az élelmiszerek eladása még vissza is esett, 1,4 százalékkal, miközben egy évvel korábban még 7,2 százalékkal bővült. Szerencsére az alacsony benzinár miatt az üzemanyag-vásárlások 4,4 százalékkal növekedni tudtak, a különféle iparcikkekből pedig 6 százalékkal adtak el többet, ám az előző januárban az előbbi termékcsoport még 11, utóbbi pedig 9 százalékos ütem felett járt.

Januárban az országos kiskereskedelmi üzlethálózat összforgalma folyó áron 637 milliárd forint volt. A forgalom 50 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 35 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 15 százaléka az üzemanyagtöltő állomások hálózatában realizálódott.

Az internetes kiskereskedelem forgalma 15 százalékkal 17 milliárdra növekedett, ezzel folytatódott az évek óta tartó két számjegyű bővülés. (A teljes online forgalom ugyanakkor ennél jóval nagyobb lehet, mivel a KSH csak a kiskereskedelembe tartozó termékeket sorolja ide, például az élelmiszereket, iparcikkeket, a különféle egyéb szolgáltatásokat nem.) A KSH szerint a lassulás túlnyomóan a magas bázis hatásának eredménye, mivel felfelé korrigálták az egy évvel ezelőtti adatokat. Ebben ugyanakkor nagymértékben szerepet játszhatott az online pénztárgépek bevezetésének „fehérítő” hatása, amely az idén már valószínűleg teljesen kikopik a statisztikából. A Blokkk.com című szakportál korábbi elemzésében még azt is megkockáztatta, hogy a növekedési ütemnek akár a fele is a nagyobb számlaforgalom javára volt írható az online kasszarendszer kiépítésének 2014-es időszakában, illetve 2015-ben.

Az elemzők arra számítanak, hogy a következő hónapokban újra gyorsulhat a kiskereskedelmi forgalom bővülése, éves átlagban mintegy 3,5 százalékkal – az on­line pénztárgépek miatti fehéredési hatást is tükröző – a tavalyi 5,8 százalék után. A várakozásokat a növekedés meg is haladhatja, ha a tartósan alacsony olajárak miatt alacsonyabb lesz az infláció, vagy az egyes ágazatokban tapasztalható szakemberhiány miatt gyorsul a bérkiáramlás. A bolti forgalom növekedését középtávon a lakáspiac várható élénkülése is támogathatja.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.