Öt évvel a fukusimai Dai-ichi atomerőmű-katasztrófa után vádat emeltek az üzemeltető Tokyo Electric Power Co (TEPCO) akkori elnöke Tsunehisa Katsumata, valamint két helyettese, Ichiro Takekuro és Sakae Muto ellen. A vád szerint nem tettek meg minden tőlük telhetőt azért, hogy elkerülhessék az erőmű leolvadását és a környék radioaktív elszennyeződését. A tokiói kerületi bíróság előtt foglalkozás körében elkövetett, halált okozó hanyagság miatt kell majd felelniük.
Emlékezetes, hogy 2011. március 11-én Japán északkeleti részét hatalmas földrengés érte, az igazán nagy pusztítást azonban az azt követő szökőár hozta. A természeti csapás sújtotta területen lévő Fukusima atomerőműnek három reaktora maradt megfelelő hűtés nélkül, ennek hiányában a reaktormag megolvadt, 1986, azaz Csernobil óta nem látott súlyosságú atombalesetet okozva. A környezetbe kikerült radioaktív anyagokkal szennyezett víz miatt 160 ezer embert kellett evakuálni a környékről. Közülük az átszállítás során és azt követően 44-en haltak meg, javarészt idős és beteg emberek. A vád szerint a leolvadás és a haláluk között közvetlen összefüggés mutatható ki, ezt azonban a büntetőperben kell majd az ügyészeknek bizonyítaniuk. A katasztrófa 18 500 ember halálát okozta. A fukusimai kárelhárítás során 13 munkás szenvedett sérüléseket.
A fukusimai baleset után elrendelték több tucat japán atomreaktor ideiglenes leállítását és biztonsági rendszerük javítását, ezen egységek újraindítása nemrég kezdődött meg. Az egyéb energiaforrások híján lévő Japánban az atomerőművek újraindítását a szolgáltatók és Abe Sindzó kormányfő egyaránt szorgalmazták.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.