Milyen eredményt értek el tavaly a haszonjárműlízing-szegmensben?
– Ahogy a lízingpiacon, úgy a Budapest Lízingen belül is a haszongépjárművek finanszírozása a legjelentősebb. A teljes kihelyezett volumenen belül 2014-ben és 2015-ben is 50 százalék körül volt a haszonjárműlízing aránya. A lízingpiacon 2015 utolsó negyedévében a teherautókra és buszokra fordított finanszírozási összeg 133 milliárd forintot tett ki. A Budapest Lízing 13 százalékos piaci részesedésedével a Magyar Lízingszövetség elemzése alapján a haszongépjármű-szektorban tavaly piacvezető volt.
Az idén mire számítanak?
– Míg 2015-ben 18 százalékkal nőtt a haszongépjármű-szegmens, addig idén egy pár százalékos bővülést várunk. Tavaly a lízingpiac teljesítményéhez a Növekedési Hitelprogram (NHP) is jelentősen hozzájárult. A kedvezményes hitel a Budapest Bank-csoporton belül is nagyon sikeres volt, rendkívül jó eszközt kínál arra, hogy a bankszektor a vállalkozások finanszírozási szükségleteit olcsó forrással ki tudja elégíteni. Idén azonban a korábbi éveknél jóval kisebb keret áll a bankok rendelkezésére, de terveink szerint a piaci alapú finanszírozás során is hasonlóan versenyképes ajánlatokkal szolgálhatjuk ki a kkv-kat.
Kinek ajánlják a haszonjárműlízinget, melyek az előnyei?
– A lízingtermék előnye az alacsonyabb önerő mellett, hogy a lízingszerződést nem kell közokiratba foglalni, így ennek díja sem terheli a vállalkozást, magasabb a fedezettség. Az igényelhető forrás összege 3 millió forinttól 10 milliárd forintig terjedhet, a konstrukció felhasználható új és használt eszközök vásárlására egyaránt. A másik óriási előny, hogy a finanszírozási igények benyújtása és a lízingszerződés megkötése között ideális esetben mindössze három-négy munkanap telik el, de az egyszerűsített és kis összegű kihelyezésekre kialakított konstrukciónk a folyamatot néhány órára csökkenti.
Mely ágazatokban van jelen a Budapest Lízing?
– A lízingpiac mind a négy fő szegmensében – haszonjármű, agrár, IT és egyéb gépek – jelen vagyunk. A Budapest Lízing mindegyikben a piacot meghaladó mértékben növekedett: 2015-ben 10 százalékos piaci részesedést értünk el. Ezzel a Budapest Bank lízingfinanszírozást nyújtó leányvállalatai az első három piaci szereplő között vannak portfólióméret és -volumen tekintetében is.
A NHP lehetőségeit hogyan tudták kihasználni?
– A Budapest Bank-csoport az NHP második fázisában, 2013. október 1. és 2015. december 31. között, közel 150 milliárd forintnyi kölcsönt helyezett ki, az összes rendelkezésre álló NHP-forrás minden tizedik forintjára itt kötöttek szerződést az ügyfelek. A csoport a kihelyezett összeg 30 százalékát a bank számára stratégiai fontosságú agrárszektorba helyezte ki. A hitelprogramban a Budapest Lízing is a kezdetektől aktívan vett rész, az elsők között jelentünk meg konstrukcióinkkal. Az NHP 2 keretében megkötött pénzügyi lízingszerződéseink összértéke az év végén megközelítette a 33 milliárd forintot. Tavaly a teljes kihelyezett volumen 65 százalékát az NHP-kihelyezések tették ki, és a lízingpiacon közel 20 százalékos részesedéssel mi vagyunk az egyik legnagyobb szereplő, amely az NHP értékesítésében részt vesz.
Az NHP új, euróalapú konstrukciója kiknek jó?
– Az NHP harmadik pillérében elérhető euróalapú finanszírozás révén a programból kimaradt eurós árbevétellel rendelkezők is hitelhez juthatnak. Az egy százalék alatti éves ügyleti kamatszinten igénybe vehető konstrukció nagyon vonzó, amely főként az exportőröknek, illetve a kereskedelmi ingatlanpiacon, a feldolgozóiparban, a szállítmányozásban működő vállalkozásoknak ideális lehetőség. Az NHP népszerűsége és az elérhető források nagyságrendje miatt azonban célszerű a beruházásokat minél előbb elindítani, hogy a vállalatok részesülhessenek a kedvező feltételekben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.