Az USA-ban inverzióként nevezett, s az utóbbi években felerősödött jelenségnek eddig két lépésben kívántak gátat vetni a politikusok, de csak részeredményeket értek el. A hétfőn megszületett új javaslat minden eddiginél hatásosabb lehet, s az bizonyos, hogy adózási szempontokból értelmetlenné teszi az amerikai Pfizernek az ír Allergannal kötendő, 2015 végén bejelentett, 150 milliárd dollár értékű fúzióját – írja a The Wall Street Journal. Hogy az inverzió kedvező adóügyi hatásait ki tudják használni, az amerikai vállalatnak a fúzió után 50-60 százalékos részt kellene szereznie a közös cégben. A gyógyszeripari frigynél a Pfizer 56 százalékhoz jutna. Ez azonban felszökik akár 80 százalékig is, amint életbe lép a Jack Lew pénzügyminiszter által hétfőn ismertetett új szabály. Ez abban áll, hogy a külföldi partnernek a megelőző három évben megszerzett amerikai eszközeit nem veszik figyelembe a fúzió méretének megállapításakor.
Márpedig ebben az időszakban került az ír Allerganhoz az Actavis, a Forrest Laboratories és a Warner Chilcott, s e cégek legalább 30 milliárd dolláros tételt képviselnek az Allergan 106 milliárd dollárra becsült értékéből. A cégen belüli hitelek kamatainak kedvező elszámolása, adóalap-csökkentő opciója is megszűnik, így a pénzek ide-oda tologatása is értelmét veszti. A hírre az Allergan részvényárfolyama gyakorlatilag összeomlott, 22 százalékot zuhant, míg a Pfizeré egy százalékot emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.