Mintegy 175 milliárd forintos lyukat üt a büdzsében a baromfihús, a tojás és a tej áfájának 5 százalékra, valamint az internethasználat és az éttermi szolgáltatások forgalmi adójának 18 százalékra csökkentése a Világgazdaság becslései szerint. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az MTI-nek nyilatkozva jelentette be, hogy a kormány jövőre folytatni kívánja az áfa-csökkentést, és 2018-ban az éttermi szolgáltatásoknál is 5 százalékra viszik le az áfát. Ez számításaink szerint újabb 87 milliárd forintos kiesést okoz majd a költségvetésben.
A bejelentett intézkedések közül a legkisebb kiesést az internet áfájának – már korábban is beharangozott – 9 százalékpontos mérséklése jelenti. Ennek költségvetési hatását a Világgazdaság kérdésére válaszolva korábban évi 13 milliárd forintosra becsülte a Nemzetgazdasági Minisztérium. A legnagyobb tétel az éttermi szolgáltatások áfájának mérséklése lesz: itt 60 milliárd forint kieséssel számolhat már jövőre a kabinet, tekintettel arra, hogy a vendéglátás forgalma igencsak kiemelkedő 800-900 milliárd forint évente. Ezt az összeget nagyrészt ráadásul a Magyarországra látogató turisták spórolhatják meg – a másik oldalról: ennyivel lesz versenyképesebb a hazai vendéglátó szektor a külföldi versenytársakhoz képest. A képet persze árnyalhatja, ha egyes termékek – például a szeszesitalok - fogyasztására esetleg mégsem esik majd a kisebb áfa hatóköre alá.
Az alapvető élelmiszerek áfájának csökkentése a sertéshús terhének idei mérséklését követi, és részben a feketegazdaság visszaszorulásával is járhat – legalábbis az ágazati szereplők részben ezért szorgalmazták a változtatást. Így a forgalomból becsült nettó költségvetési kiesés mellett elképzelhető, hogy többletbevételekre is szert tesz a büdzsé. Ezekkel nem számolva mindenesetre a tej áfájának 22 százalékpontos mérséklése 55, a baromfihúsoké 33, a tojásé pedig 14 milliárd forintos bevétel-kiesést hozhat a büdzsének.
Az áfacsökkentés okozta hiányt a kabinet nem kívánja más adók emelésével vagy kiadások csökkentésével megtakarítani - sőt. Varga Mihály azt mondta, hogy a kormány „megnyitja a béremelés lehetőségét jövő évi büdzsében”. Hozzátette, hogy az ágazati egyeztetések még nem zárultak le, de a szükséges források rendelkezésre állnak majd. Balogh Zoltán, az emberi erőforrások minisztere mindezt azzal konkretizálta: az oktatásban folytatódik a béremelés, a szociális és a kulturális területen is tervezik a keresetek fejlesztését, és az egészségügyben pedig többlépcsős növelést gondoltak el – de még egyeztetnek. A kiadási oldalon ezen kívül további százmilliárd forinttal emelik meg a lakástámogatási keretet, mert a minisztérium szerint jövőre nagyobb számban indulnak meg az állami támogatást is élvező építkezések. Természetesen számolnak a bankadó további – már bejelentett – csökkentésével is, bár Varga az erre irányuló kérdésre azt mondta, hogy az ügyben még nem zárultak le az egyeztetések az Európai Bizottsággal.
Erre azért lehet szükség, mert a kormány az áfacsökkentés és a lakásépítési kiadások növelésének fedezetét nagyrészt a hiánycél megemelésével fedezi. A bejelentés szerint ugyanis jövőre a kormány 2,4 százalékos hiánnyal számol, márpedig eredetileg – a tavaly leadott konvergencia-programban – 1,7 százalékot vállalt. A kettő között mintegy 260 milliárd forint a különbség, vagyis jut belőle áfacsökkentésre és lakásprogramra is.
A kormány lehetőségeit persze elvben tovább bővíti a gazdasági növekedés is, jövőre 3,1 százalékos bővülési ütemmel számolnak, ez azonban nem új: az egy évvel ezelőtti konvergencia-programban is ugyanez a jóslat szerepelt. A növekedésből persze eleve volt 100-150 milliárd forint mozgástere a kormánynak, amit kiegészíthetnek majd a további feketegazdaság elleni intézkedések. Tovább bővíthetik az online pénztárgépek alkalmazására kötelezettek körét – Varga a magánorvosi praxisokat említette -, és az elektronikus közútiáruforgalom-ellenőrző rendszer (ekáer) továbbfejlesztésével megoldják a menet közbeni súlymérést is. Ezen kívül beindítják az elektronikus számlarendszert is.
A nullás költségvetést persze így nehezebben lehet megvalósítani, de erre szolgál majd a büdzsé új szerkezete: lesz egy olyan fejezet – az állam működési kiadásai és bevételei -, amelyet nullszaldósra terveznek. Elkülönítik még továbbá a hazai, és egy külön kötetben az uniós fejlesztéseket is – utóbbiakból jön majd össze a hiány, amihez mindössze 900 milliárd forintnyi fejlesztést kell majd csak csokorba rendezni.
A költségvetés tervezetét átküldték szerdán a Költségvetési Tanácsnak, amelynek tíz napja van azt elbírálni. Április végén pedig az új konvergencia programot is benyújtják majd Brüsszelnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.