A június végi uniós csúcs résztvevőit arra kéri majd Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök, hogy erősítsék meg felhatalmazásukat az Egyesült Államokkal folyó szabadkereskedelmi tárgyalásokat illetően, döntsék el, miben engedhet, s miben nem az EU. Amióta a Greenpeace kiszivárogtatott dokumentumokat a két fél álláspontjáról, s főként a másik oldal követeléseiről, francia és német részről is magas szinten kérdőjelezték meg a folyamatot, s adták értésre, a labda inkább az amerikai térfélen van.
A Hetek Csoportjának (G7) minapi csúcstalálkozóján Francois Hollande francia államfő közölte Barack Obama elnökkel: a dolgok jelenlegi állása szerint nemet mond az alkura, s az Egyesült Államoknak nagy lépéseket kellene tennie annak érdekében, hogy még az év végéig tető alá hozzák a kereskedelmi és beruházási szerződést (TTIP). A német kormány szociáldemokrata gazdasági minisztere és alkancellárja, Sigmar Gabriel pedig úgy nyilatkozott, hogy semmiképpen sem kellene sietni, a minőség fontosabb. Az uniós intézmények vezetői – Juncker mellett Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke – azzal érveltek a Hetek értekezletén, hogy támogatják ugyan a TTIP-t, de az uniós szabályozás színvonalából nem engednek. A Greenpeace által kiszivárogtatott papírok azt sugallták, hogy veszélybe kerülhetnek egyebek között a környezetvédelmi előírások, a vitarendezési eljárások.
Az Egyesült Államok és az EU 27 fejezetről tárgyal, s ahogy a bizottsági szóvivő, Daniel Rosario fogalmazott a minap, az egyezkedés a döntő szakaszába érkezett. Részben ez is magyarázza az egyre hevesebbnek tetsző szóváltásokat. Mint a Politico Brüsszelből beszámolt róla, a bizottság levélben figyelmeztette a tagországok állandó képviselőit, hogy amerikai engedmények nélkül nem lesz megállapodás Obama elnöksége alatt. A testület bírálta Washington uniós nagykövetét, Anthony Gardnert, aki szintén brüsszeli kollégáinak arról panaszkodott, hogy Phil Hogan mezőgazdasági biztos félrevezető nyilatkozatokat tesz. Felhozta, hogy az uniós vámok kétszer-háromszor meghaladják az amerikai mértéket, s a nem vám jellegű akadályok is szinte legyőzhetetlenek a tengerentúli termékek számára. A bizottság védelmébe vette Hogant, aki testületi véleményt képviselt, s a másik oldal szemére hányta, hogy például nem fogadja el a földrajzi megjelölés elvét, s nincs haladás a borok vagy éppen a nem vám jellegű akadályok kérdésében. A kereskedelmi tárgyalások menetét ismerő amerikai források azt mondták a Politicónak, hogy az Obama-kormányzatot aggasztja számos európai fejlemény, a többi közt az is, hogy az uniós tagországok nem tudnak dűlőre jutni a glifozát gyomirtó engedélyezésében.
A rendkívül fontos agrártémák mellett egyre határozottabban képviseltetik magukat a kis- és közepes vállalkozások, amelyek a cégek 99 százalékát adják. Szerintük az adminisztrációs terhek könnyítésében, az engedélyezési eljárások egyszerűsítésében és adóügyekben kellene érdemi haladást elérni.
A bizottság szerint egy jó TTIP-megállapodás a GDP 0,5 és 0,4 százalékával növelné az uniós és az amerikai gazdaságot, s háztartásonként évi 500 euróval növelné az elkölthető jövedelmet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.