Újabb ingatlannal bővül a jegybanki alapítványok portfóliója. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) által alapított Pallas Athéné Domus Innovationis Alapítvány (PADI) tulajdonába kerül a Várkert Kaszinó közel tíz éve üresen álló, elhanyagolt épülete, amelyet 10,5 millió euróért (mintegy 3,3 milliárd forintért) vásárolt meg a PADI által tavaly szeptemberben létrehozott Vízház Ingatlanfejlesztő Zrt. Az eladó a Várkert Vendéglátó, Kereskedelmi és Beruházó Zrt., amelynek tulajdonosa a hatályos cégbírósági adatok szerint a brit Jersey-ben bejegyzett Stargide Ltd. A Várkert Kaszinó megvételére a Sport Zone Kft. szerzett opciós jogot, amely egy magánszemély, a tahitótfalui Magyar Zoltán Donald tulajdonában van. E kft.-t vásárolta fel június 10-én a Vízház, majd hívta le ezt követően annak vételi opcióját. A 10,5 millió eurós vételár az American Appraisal és a már több jegybanki és MNB-alapítványi ingatlanvásárlásnál tevékenykedett Leszing Kft. értékbecslésén alapul.
A műemlékvédelem alatt álló Várkert Kaszinó 1875-től 1882-ig épült Ybl Miklós tervei alapján, a Várkert Bazárral egy időben. A szabadon álló épületben volt a királyi palotát vízzel ellátó szivattyúgépház. Az épület homlokzata elé 1896-ban állították fel Czigler Győző mészkő talapzatára a Mayer Ede által készített Ybl Miklós-szobrot. A gépház idővel elveszítette szerepét, az épület pedig a nagyközönség szórakoztatásában kapott kiemelkedő szerepet. 1905-ben kávéházként építették újjá, majd 1913-ban zenepavilonná alakították át. Negyven évig elegáns cafe-restaurantként üzemelt. Buda 1944–45. évi ostroma alatt az épület architektúrája komoly sérüléseket szenvedett, ezután 1961-ben a Dél-budai Vendéglátóipari Vállalat, 1968-ban a Pannónia Vendéglátóipari Vállalat, 1972-ben pedig az Állami Budapest Táncegyüttes birtokába került. A létesítmény színvonala rohamosan csökkent, majd a rossz állapotú épületet bezárták.
Ezt követte az 1992-es teljes felújítása, amely után 15 évig a Várkert Kaszinó működött benne. A kaszinókoncesszió lejártát követően 2008-ban a tulajdonosok rendezvénypalotaként működtették, Várkert Palota néven, hogy aztán közel tíz évig ismét üresen álljon. Most visszakapja egykori nevét, Ybl Vízháznak hívják majd. A PADI tulajdonába kerülő épület a tervek szerint tudományos konferenciák helyszíneként, kortárs képzőművészeti kiállító- és rendezvényközpontként szolgál majd, s nyitott lesz a nagyközönség számára. A Várkert Kaszinó megvételével az MNB-alapítványok 52 milliárd forintja fekszik immár ingatlanokban a jegybanktól nekik juttatott s június végén 268 milliárdot kitevő vagyonból.
A Váci1 Irodaház lesz a következő?
z MNB-alapítványok június végén 268,12 milliárd forintos összvagyonát kezelő Optima Befektetési, Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Zrt. érdeklődik a Váci1 Irodaház iránt – értesült a Világgazdaság. A Vörösmarty tér és a Váci utca sarkán található, a Budapesti Értéktőzsdének 1990–2005 között helyet adó, idén tavaszra felújított ingatlan tulajdonosa a DVM Design Tervezői, Kivitelezői, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. A cég neve onnan is ismerős lehet, hogy a Matolcsy György jegybankelnök kuratóriumi elnöksége alatt álló Pallas Athéné Domus Animae Alapítvány több mint 100 millió forintos megbízást adott nekik két, a Várban lévő ingatlan, az Úri utcai régi budai városháza, valamint a Csónak utcai egykori Ybl-villa átalakítására. „Nem tárgyalunk a DVM-mel, de folyamatos akvizíciós üzemmódban vagyunk, és minden lehetőséget megvizsgálunk” – reagált lapunknak Fekete Zoltán, az Optima vezérigazgatója.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.