Beválni látszik a Steve Ballmert két évvel ezelőtt a vezérigazgatói székben váltó Satya Nadellának a felhőszolgáltatásokra építő új stratégiája. A Microsoft egyre több ügyfele vált ugyanis a hagyományos szoftvervásárlásról a bérlésre, s a felhőből szerzi be a számítógépéhez szükséges programokat, s ott tárolja adatait. A vállalati ügyfeleknek kifejlesztett felhőplatform, az Azure bevételei megduplázódtak a júniussal zárult üzleti év negyedik negyedében.
A felhőből 7 százalékkal több, összesen 12,1 milliárd dollár bevétele származott a Microsoftnak, ezt 2018-ra 20 milliárdra szeretnék feltornászni. Viszonyításképpen: a cégóriás bevétele a negyedévben 22,6 milliárd dollár volt, félmilliárddal több az előzetes elemzői várakozásoknál. Az egy részvényre eső 69 centes adózott nyereség is felülmúlta az 58 centes várakozásokat, nem is csoda, hogy a szoftvergyártó árfolyama 4,7 százalékot erősödött a gyorsjelentés hírére.
A kurzus az utóbbi egy évben 14 százalékkal ment feljebb – írja a Bloomberg. Bár a nyereségadatok tetszetősek, a BBC-nek nyilatkozó szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a felhőből komoly vihar alakulhat ki. A magasabb profittartalmú hagyományos szoftvereladások törvényszerű csökkenését ellensúlyozó felhőszolgáltatásoknak ugyanis jóval alacsonyabb a nyereséghányada. Az átmenet előrehaladtával a magas nyereséghez szoktatott részvényeseket keserű csalódás érheti majd.
Korántsem lehet elégedett a cég a 2014-ben 9,4 milliárd dollárért megvett Nokia teljesítményével, az ügylethez kapcsolódó kötelezettségek a negyedévben 1,1 milliárd dolláros kiadással jártak, ideértve a 8 ezres elbocsátással járó kifizetéseket és az épp aktuális átszervezés költségeit. A Nokia-befektetést már nullára írták a Microsoftnál, amely valahogyan nem hajlandó tudomásul venni, hogy a Windows operációs rendszernek túl erős versenytársai vannak az okostelefon-piacon, egyszerűen nem bírnak jelentős számú ügyfelet magukhoz átcsábítani a Google Android és az Apple iOS alapszoftveréhez hozzászokott felhasználói táborból.
A két legnagyobb okostelefon-piacon marginális a Windows részesedése: Észak-Amerikában 1,6, Kínában pedig 0,4 százalékos. Ebben a kudarcban nagyban felelős az, hogy elismerték: nem tudják teljesíteni a valamennyi okoseszköz és számítógép összekapcsolására kifejlesztett univerzális operációs rendszer, a Windows 10 elterjesztésre szőtt terveiket. Az egy éve debütált Windows 10-est eddig mindössze 350 millió eszközre telepítették fel, az egymilliárdodik letöltést elvileg 2018 júniusára kellene elérniük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.