Az év első felében 4,7 százalékkal több motorbenzint és 7 százalékkal több gázolajat adtak el a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) tagjai. „Összességében 6,1 százalékos volt a növekedés” – ismertette tegnap Grád Ottó, a szervezet főtitkára. A 98-as oktánszámú motorbenzin piaca azonban egyre esik, a benzineladásokon belül aránya már az egy százalékot sem éri. A mostani hat hónapban 11,5 százalékkal kevesebb fogyott belőle, mint 2015 első felében, és Grád Ottó szerint néhány éven belül ki is kopik a piacról. Helyét az egyre nagyobb teret nyerő, de összességében még nem túl nagy súlyú prémiumtermékek veszik át.
A MÁSZ tagjaié a benzin hazai kiskereskedelmi piacának a 75 százaléka és a gázolajeladások kétharmada. Az egész országot lefedő statisztikát a NAV teszi közzé. Ebben szerepelnek a MÁSZ-on kívüli forgalmazók, vagyis az úgynevezett fehér kutak adatait is, de a számokból kiolvasható tendencia ezzel együtt is egybeesik azzal, amit a MÁSZ mutatott ki.
Grád Ottó magyarázata szerint a benzintankolási kedvet elsősorban továbbra is az alacsony üzemanyagárak segítik, míg a gázolaj esetében – ahol a szállítási igények a meghatározók – a fuvarozás mögött álló gazdasági növekedés a meghatározó.
Magyarországon körülbelül 2000 töltőállomás működik. Ezen belül a fehér kutak részaránya folyamatosan esik, a MÁSZ-nál levőké pedig nő. 2008-ban a szervezet 11 tagjának kevesebb mint ezer töltőállomása volt, ma a 7 érintett tagja több mint 1300 kutat tart kézben.
Mivel az elemzők ebben az évben nem várnak jelentős olajár-emelkedést, fennmaradhat a hazai üzemanyagpiac bővülése is Balogh Tibor, a MÁSZ alelnöke (az OMV Hungária ügyvezető igazgatója) szerint. A szakember középtávon sem tart attól, hogy az olajárak miatt visszaesnének az üzemanyag-eladások.
Az ország teljes kenőolaj-forgalma évi 60 ezer tonna, ebből mintegy 40 ezer tonna jut a MÁSZ tagjaira. A MÁSZ áprilisban tárt fel egy 220 ezer liter kenőanyagot érintő csalást, e mennyiség körülbelül 50 ezer olajcserére elég. A rendőrség még nyomoz abban a mára megszűnt visszaélésnek az ügyében, amelyben a csalók egyes töltőállomás-hálózatok nevét használták. A Világgazdaság úgy tudja, hogy a csalók az OMV és a Mol nevét használták fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.