BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jó a termés, de örömre nincs ok

Jó közepes a gabonatermés, de a rossz időben érkezett csapadék miatt a minőség nem úgy alakult, ahogy várták. Az árak annyira alacsonyak, hogy a termelők többsége veszteséges lesz.

Idén 5–5,1 millió tonna búza teremhet az országban, ám a termés minősége elmarad a korábbi várakozásoktól – jelentette ki Czerván György az Aratási Koordinációs Bizottság ülését követő sajtótájékoztatón. A Földművelésügyi Minisztérium (FM) agrárgazdaságért felelős államtitkára kifejtette: az aratás napokon belül véget ér, csupán azon a néhány ezer hektáron maradt még búza, ahol a belvíz, a sár miatt nem lehetséges az aratás.

A sok eső ennél nagyobb problémákat is okozott. „Július folyamán mintegy 100 milliméter eső hullott, ami szokatlan az évnek ebben a szakában. Ez a vihar- és jégkárral együtt sem tett jót a mezőgazdaságnak” – fogalmazott az államtitkár. Az őszi búza hektáronkénti hozama várhatóan eléri idén az átlagosan 5,4 tonnát a korábban várt 5 tonnával szemben. A termásátlagok azonban nagy szórást mutatnak: míg Baranya, Tolna és Somogy megyében 6,5 tonna körül alakult, addig a leggyengébbnek számító Csongrádban 4,6 tonna csupán az átlag. Ez ráadásul rendkívül alacsony felvásárlási árakkal párosul – tette hozzá Czerván. Az étkezési búza 39-40 ezer, a takarmánybúza 32-35 ezer, az árpa pedig 32-34 ezer forint tonnánként.

A szokatlan időben érkezett sok csapadék nagyban rontotta a még kintlévő búza minőségét. A nemzetgazdasági szempontból egyik legjelentősebb terménynek ugyanis az a legkedvezőbb, ha az aratás előtti napokban-hetekben meleg, száraz időjárás érleli a szemeket. Most a sok eső és a hűvös időjárás miatt a búza sikértartalma idén alacsonyabb lehet, mint más években. Idén ezért a takarmánybúza és az étkezési minőség aránya csaknem fele-fele lesz, holott az átlagos években utóbbi aránya mindig lényegesen magasabb. Igaz, ennek oka részben az is, hogy a fajták is változtak az elmúlt években. Mivel a minőségi termést nem díjazzák kellőképpen a felvásárlási árak, az utóbbi években egyre több termelő tért át a takarmány- és kekszbúzák termesztésére.

Inkább a kicsik optimisták

Kedvező piaci fordulatot várnak idén a gazdálkodók, az agrárszektorban kivárás és enyhe optimizmus tapasztalható – derült ki az először megjelent Agrár Gazdasági Index felmérésből. A Budapest Bank megbízásából a GfK Hungária Piackutató Intézet által készített reprezentatív kutatás szerint tízből hat agrárvállalkozás legalább akkora árbevételt vár idén, mint tavaly. Minden hetedik vállalkozás árbevételének növekedésére számít, ők átlagosan 15 százalékos emelkedést tartanak reálisnak.

A tavalyi eredményekhez hasonlóan a kapacitásbővítéssel szemben idén is a technológiai fejlesztések kerülnek előtérbe. A vállalkozások 37 százaléka tervez korszerűsítést a következő 12 hónapban, vagy további gépesítésbe ruházna be, kapacitásbővítést pedig a gazdák 9 százaléka kíván végrehajtani. Az ágazaton belül főleg a fiatalabb, és a növénytermesztéssel foglalkozó gazdák, valamint a kisebb gazdaságok körében mérhető nagyobb derűlátás, a nagyobb gazdaságok és az állattartók várakozásai mérsékeltebbek.Az eseményen Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke elmondta: az alacsony árak mellett a termelők jelentős része nem tud nyereséget termelni az idén. „Azok képesek csak erre, akik az átlag feletti terméshozamokat érnek el. Az átlagos termelő, aki egy hektáron 5-6 tonnát tud előállítani, idén veszteségre számíthat” – fejtette ki Vancsura, aki szerint a gazdák más növények bevételeivel pótolhatják a kiesésüket.

Erre talán az ősz folyamán lehetőségük is lesz: a jelek szerint a kukorica és a napraforgó is jó termést produkálhat idén, akár rekordra is kilátás van. Igaz ugyan, hogy ezek árai is alacsonyak, ám a várható jó hozamok ezt ellensúlyozhatják. Az esélyek jók – tette hozzá Vancsura –, de biztosra még nem vehető a siker, mivel az említett növények még „sokat alszanak a szabadban”.

A tavalyi eredményekhez hasonlóan a kapacitásbővítéssel szemben idén is a technológiai fejlesztések kerülnek előtérbe. A vállalkozások 37 százaléka tervez korszerűsítést a következő 12 hónapban, vagy további gépesítésbe ruházna be, kapacitásbővítést pedig a gazdák 9 százaléka kíván végrehajtani. Az ágazaton belül főleg a fiatalabb, és a növénytermesztéssel foglalkozó gazdák, valamint a kisebb gazdaságok körében mérhető nagyobb derűlátás, a nagyobb gazdaságok és az állattartók várakozásai mérsékeltebbek. -->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.