Júniusban is dinamikusan bővült a magyar kiskereskedelmi szektor: a nyers, illetve a naptárhatástól megtisztított adatok alapján egyaránt 5,7 százalékkal nőtt a boltok és az áruházak forgalma az előző év azonos időszakához képest – erősítette meg első becslését a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Annak ellenére emelkedett a bevétel, hogy júniusban egyedül az iparcikkek forgalma növekedett, méghozzá 9,7 százalékkal. A májusi 6,8 százalék utáni jelentős bővülés nagyrészt valószínűleg a foci-Eb-nek köszönhető, amely megnövelte az elektronikai és egyéb tartós fogyasztási cikkek iránti keresletet. Ezzel szemben az élelmiszerboltok forgalmának növekedési üteme 4,4 százalékról 3,4 százalékra csökkent, vagyis a szurkolói kelléknek számító sör- és csipszeladások sem húzták ki a bajból a kereskedőket. Még nagyobbat zuhant a májusi 9 százalékos növekedés után már csak 3,6 százalékos teljesítményt nyújtó üzemanyag-kereskedelem, ami a magas bázisnak és a júniusi áremelkedésnek is köszönhető.
A kiskereskedelem folyamatosan jó teljesítménye arra enged következtetni, hogy a fogyasztási hajlandóság fokozatosan emelkedik, miután a lakosság rendelkezésre álló jövedelme is tartósan bővül. Az elemzők többsége arra számít, hogy az év során tartósan magas maradhat a forgalom dinamikája, amit ösztönöz a reálbérek jelentős növekedése és a foglalkoztatás bővülése. A Takarékbank szerint például éves átlagban 5 százalékhoz közeli növekedésre számíthatunk a tavalyi – fehéredési hatást is tükröző – 5,8 százalék után.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.