Budapest belvárosában ma már alig van üresen álló bérlakás. „Rengetegen keresnek itt kiadó ingatlanokat, de egyszerűen nem találnak” – mondta Schneider Zoltán, a Balla Ingatlanirodák belvárosi irodájának szakmai vezetője. Ennek fő oka az, hogy azon tulajdonosok jelentős része, akik korábban hosszú távra adták ki lakásukat, most már inkább rövid távú kiadásban hasznosítják ingatlanukat, legnagyobb számban például az Airbnb-n keresztül. Így azoknak a lakásoknak a 60 százaléka, amelyeket néhány évvel korábban egy vagy több évre lehetett bérelni, most hiányzik erről a piacról.
Ennek a trendnek a másik következménye az, hogy irreálisan magasra emelkedtek az árak. A belvárosban egészen apró garzonokat sem lehet találni havi 100 ezer forint bérleti díj alatt. A legfőbb probléma azonban nem az ár, hanem az, hogy nincs kiadó lakás. „Nagyon sok az érdeklődő, de nem tudunk nekik lakásokat mutatni” – hangsúlyozta Schneider Zoltán. Az egyetemisták is egyre inkább kiszorulnak a belső kerületekből, kifelé tartanak a belvárosból, és már azzal is elégedettek, ha valamely metróvonal közelében találnak maguknak lakást.
A nyár végi felsőoktatási roham miatt a tulajdonosok mostanság még többet kérhetnek kiadó lakásaikért, mint két hónappal ezelőtt. Persze a diákok azt szeretik, ha az egyetem közelében találnak maguknak lakást, ezek a lakások azonban egyrészt magasabb áron érhetők csak el, másrészt nem igazán van kínálat. A Balla Ingatlanirodák szakértői szerint azonban az olyan külső kerületekbe még nem igazán jutottak el, mint a IV. és a XV., vagy legalábbis nem túl nagy számban. Az elmúlt két-három évben azonban nélkülük is folyamatosan nagyon erős volt a kereslet a IV. és a XV. kerületben. Ám itt is sokkal nagyobb a kereslet, mint a kínálat. A helyi ingatlanközvetítők szerint az emberek most örülnek, ha bárhol, bármilyen kiadó lakást találnak, így nem ragaszkodnak még ahhoz sem, hogy öt vagy tíz percre legyen a metró.
Schneider Zoltán szerint a legnagyobb problémát jelentő szűkös belvárosi kínálatra nem várható megoldás egészen addig, amíg a tulajdonosok rövid távú lakáskiadásban gondolkodnak. A változás pedig egy-két éven belül nem valószínű.
A másfél-két szoba a sláger
A bérlők leginkább a másfél-két szobás lakásokat keresik, és ezek között is a leginkább a külön nyíló szobájú elrendezést, hiszen azt hatékonyabban tudják hasznosítani. Emellett persze egyre kelendőbbek a kis, akár 27 négyzetméteres garzonok is. A nagyobb, több mint 70 négyzetméteres lakásokra, panellakásokra vagy éppen családi házakra kisebb a kereslet. Az V. és VI. kerületben viszont jellemző, hogy egyetemisták többen összeállnak és kivesznek egy, akár 100-150 négyzetméteres lakást, amelyben négy-öt szoba található, mivel ezekhez könnyebb hozzájutni a kisebb kereslet miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.