BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tartósan drágák maradhatnak az albérletek

Az egyetemi vadászati szezonon kívül is egyre élénkebb az albérletpiac, különösen Budapesten és a nagyobb városokban. Az elmúlt öt évben a főváros több kerületében is több mint a duplájára emelkedett a havi átlagos bérleti díj.

A napokban derül ki, hogy a főiskolások és egyetemisták közül kinek jutott kollégiumi hely, és kinek nem. A hajrájához érkező albérletszezonban augusztusban a többi hónap átlagához képest 25 százalékkal nőtt a kereslet, szemben a tavaly augusztusban mért 20 százalékkal – derült ki az Ingatlan.com felméréséből. A fővárosban és a megyeszékhelyeken a kiadó lakások gyorsan bérlőre találnak: a leggyorsabban, átlag nyolc nap alatt a panellakások kelnek el, a téglalakásoknál pedig 11 nap kell a bérlő érkezéséhez, de a legjobb lakásokat akár néhány óra alatt kiadják a tulajdonosok.

Az idén tovább emelkedtek az árak, az első fél évben országosan 5–20 százalékkal nőttek a tavalyi átlaghoz képest – derült ki az Otthon Centrum (OC) elemzéséből. Ennél nagyobb mértékű – akár 30-40 százalékos – áremelkedést Budapest külső és olcsóbb pesti kerületeiben, továbbá Miskolcon, és Sopronban regisztráltak. Az első fél évben az OC által bérbe adott lakások zöme országosan a 30–60 négyzetméteres kategóriába esett, havi bérleti díjuk pedig 50 és 200 ezer forint között mozgott, nagyon széles skálán szóródva. Az elmúlt öt évben a főváros több kerületében is több mint a duplájára emelkedett a havi átlagos bérleti díj.

„Nem csak a kereslet növekedett jelentős mértékben, hanem a kínálat is, hiszen a magánszemélyek január elejétől július végéig 61 százalékkal több lakást adtak ki az ingatlanközvetítő portálon, mint egy évvel korábban” – tette hozzá Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője, aki szerint az elmúlt két évben különösen felpörgő piacon a tanévkezdés után is élénk a kereslet Budapesten és a nagyobb városokban, főként ott, ahol munkaerőhiány van. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) nemrég publikált átfogó lakáspiaci elemzése szerint 2005 és 2015 között a költözők körében a munkahely és az oktatás miatti lakhelyváltás aránya 14 százalékra, több mint a duplájára emelkedett a 2000-es évek elejéhez képest, és ez a trend vélhetően tovább erősödik.

„Az albérleti keresletet egyre inkább növelik azok a jól kereső, zömmel multinacionális vállalatoknál dolgozó fiatalok is, akik már egyáltalán nem idegenkednek attól, hogy tulajdonszerzés helyett inkább béreljenek lakást életük bizonyos szakaszaiban” – magyarázta Soóki-Tóth Gábor, az OC vezető elemzője. Ők gyakran gondolkodnak külföldi karrierben, ezért sem akarják lakásvásárlással helyhez kötni magukat pályájuk elején. A lakásbérlés terjedését mutatják a KSH adatai is: az összes költözés 28 százalékát kitevő magánlakásbérlés 2005 és 2015 között a második leggyakoribb lakásszerzési megoldássá vált (korábban ez az arány csupán 10,8 százalék volt). A budapesti albérletpiacra az egyre népszerűbb rövid távú bérbeadás is hatással van, a leginkább az Airbnb-n turisztikai céllal hirdetett lakások csökkentik a hosszú távú kínálatot, ezáltal a belső kerületekben felhajtják az árakat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.