Biztosan nem ússza meg a 185 millió dolláros bírsággal és a megkárosított ügyfelek számára szánt 5 millió dollár kifizetésével a bankszámlabotrányt a Wells Fargo.
A legnagyobb mérlegfőösszegű amerikai bank utóbbi öt évben elbocsátott 5300 dolgozója közül ugyanis százával fordulnak ügyvédhez, hogy korábbi sérelmeiket pénzben is kompenzálja a bank. Jó esélyük is van erre, ha bizonyítani tudják, hogy munkaadójuk olyan feltételeket írt elő számukra, amelyeknek a teljesítése csak csalással és trükkök bevetésével volt elérhető.
John Stumpf elnök-vezérigazgató azt a célt tűzte ki dolgozói elé, hogy egy fogyasztójukra átlagosan az eddigi hat helyett nyolc számla jusson. Mivel az ügyfelek zöme önszántából nem kívánt élni a sokadik számla megnyitásának lehetőségével, az alkalmazottak gyártani kezdték a valós névre szóló, de kamuszámlákat – kétmilliós tételben –, amiből a banknak bevétele, az alkalmazottnak pedig bónusza származott.
Aki nem akart részt venni az össznépi számlagyártásban, vagy kvóta alatt teljesített, az vehette a kalapját. Köztük például a telefonos ügyfélszolgálaton dolgozó Dennis Russell, akit azért rúgtak ki, mert nem tudta a hozzá forduló ügyfelek 23 százalékát továbbirányítani valamelyik banki kereskedőjükhöz, aki terméket vagy szolgáltatást sózott volna a nyakukba. A betelefonálók problémájuk megoldásához kértek segítséget. Végül a lojalitás alulmaradt az empátiával vívott belső tusában, s ez okozta Russell vesztét. Most viszont ő az egyike azoknak, akik már a második csoportos keresetet nyújtották be a Wells Fargo ellen.
A Well Fargo harcias üzenetben osztotta ki perelő egykori munkatársait, arra utalva, hogy tehetségtelenségük áldozataivá váltak. A kirúgottak közül sokan akkor csatlakoztak a pertársasághoz, amikor John Stumpf múlt szerdán a szenátus előtt bizonygatta, hogy semmi oka a lemondásra, sem az etikátlan módon szerzett jövedelem után járó bónusz visszafizetésére. Ha Stumpf a képviselőház pénzügyi szolgáltatásokat felügyelő bizottsága előtt is hasonló hangnemben nyilatkozik csütörtöki meghallgatásán, azzal olajat önt a tűzre, ezrek, akár tízezrek is csatlakozhatnak a pertársasághoz.
Kétszázmillió dolláros búcsú
Összesen 200 millió dollárt vinne magával John Stumpf, a Wells Fargót tizedik éve irányító vezérigazgató, ha távozna a bank éléről. Alig kapna kevesebbet ennél, ha rábizonyítanák, hogy megsértette a vállalat érdekeit a bankszámlanyitási kvótákkal – írja a CNNMoney. Stumpf csak tavaly 4 millió dollár prémiumot vitt haza szorosan az ügyféltoborzáshoz kötődő eredményei után. A céget három évtizede szolgáló Stumpf a 200-ból csak 23 milliót vinne el készpénzben, a többi részvényjuttatásként jár neki. Stumpf azonban egyelőre úgy látja, hogy bocsánatkéréssel lezárhatja az ügyet, nem áll szándékában önként távozni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.