Nem látszik teljesülni a nagy magyar kkv-álom. A kormány mindenesetre néhány éve kiadta a jelszót, hogy a kis- és közepes vállalkozások a stratégiai partnerei, és ezért az a célja, hogy 2020-ra a szektor 15-20 százalékkal emelje részesedését a GDP-ben. Ez eddig nem jött össze. A 2010-es 55,2 százalékos részesedést 2012-ben sikerült ugyan megismételni, ám azóta folyamatosan esik a szektor aránya, aminek persze leginkább nem a gyengébb teljesítmény, hanem a nagyobb társaságok gyorsabb növekedési tempója az oka. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a tárca honlapján szeptember közepén megjelenített, a 2014-es adatokat feldolgozó tanulmánya leszögezi, hogy a kkv-k teljesítménye minden főbb mutatóban javult, és a szektor „stabilan tartotta teljesítményét” a négy legfőbb mutatóban. Ez annyit jelent, hogy részesedése nem esett annyira vissza. A kkv-szektor 2014-ben 54,4 százalékkal járult hozzá a GDP-hez, ami 0,3 százalékponttal rosszabb az előző évi, ám 1,1 százalékponttal jobb a tíz évvel azelőtti értéknél. Javult azonban az előző évhez képest a nettó árbevételből való részesedés (0,3 százalékponttal), a különbség a tárca magyarázata szerint a kkv-k szerteágazó tevékenységi körét demonstrálja.
Egyébként az üzleti szféra által előállított hozzáadott érték 35,9 százalékát a mikro- és kisvállalkozások, míg 20 százalékát a középvállalatok állították elő, a nagyvállalatok pedig 45,6 százalékot. Utóbbi összesen alig több mint 900 működő vállalkozást jelentett, de közepes cégből is alig volt több 4600-nál. A működő vállalkozások 94 százaléka 10 főnél kevesebbet foglalkoztatott (és több mint a felük egyetlen munkavállalót), vagyis több mint 520 ezer mikro- és kisvállalkozás állított elő kétharmadannyi GDP-t, mint a 906 nagyvállalat.
A magyar kkv-szektor ugyanakkor nemzetközi összehasonlításban sem muzsikál fényesen: a mikrovállalkozások nagy aránya és foglalkoztatásban betöltött domináns szerepe miatt a teljesítménymutató nem éri el az uniós átlagot sem. Az EU-ban a 10 fő alatti cégek a munkavállalók 28,7 százalékát alkalmazzák (Magyarországon az arány majdnem 10 százalékponttal magasabb), míg a GDP-hozzájárulás az unió átlagában (57,6 százalékos) magasabb az itteninél.
Magyarország ugyanakkor egész jól vizsgázott a szektort segítő intézkedésekben: az Európai Bizottság értékelése szerint több olyan adminisztrációcsökkentő intézkedést vezetett be, amely az Európai Kisvállalkozói Intézkedéscsomag (Small Business Act for Europe – SBA) tíz alapelvének teljesülését szolgálja. Ugyanakkor az ország az értékelés szerint hat SBA-területen az uniós átlag alatt teljesít – a vállalkozói szellem, az újrakezdést szolgáló „második esély”, de leginkább az innováció és a nemzetköziesedésnek nevezett, az unión kívüli exportlehetőségeket számba vevő területen nagy a lemaradás. Jól a finanszírozási forrásokhoz való hozzáférések és a támogatások tekintetében, valamint a közbeszerzésekben vizsgázott az ország.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.