BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Drónok a csomagszállításban

Újabb drónkiszállítási tesztbe kezdett a UPS a CyPhy Works drónkészítésre szakosodott cég közreműködésével. Az eszközöket távoli vagy nehezen megközelíthető területekre való kereskedelmi szállítmányok célba juttatására tesztelik

A csomagkézbesítő cégnél már korábban megkezdték a drónok raktárakban való alkalmazási lehetőségeinek felmérését a magasan lévő polcok elérésére, valamint a készlet- és raktárkapacitás ellenőrzésre. Emellett vizsgálják a drónok humanitárius szállítmányok célba juttatására való alkalmasságát is.

A legújabb tesztelés során egy sürgősségi gyógyszerszállítmány álkézbesítését hajtották végre az amerikai Massachusetts állambeli Beverly városából az Atlanti-óceán partjától öt kilométerre található Children’s Island szigetére. A most megkezdett tesztsorozattal párhuzamosan a UPS stratégiai fejlesztésekért felelős alapja a CyPhy további kutatásaiba is beruházott. Ezek célja a drónok újabb felhasználási területeinek és képességeinek vizsgálata, mivel ezen eszközök megoldást jelenthetnek sürgős esetekben és eldugott helyszínekre való kiszállításra, ahol más szállítási módok bajosan alkalmazhatók.

A mostani teszt során alkalmazott akkumulátorról működő drón önműködő, így a használói minimális betanítást igényelnek. Az eszköz tartós és ellenálló, éjjellátó berendezéssel szerelték fel, biztonságos kommunikációs rendszerrel bír, melyet lehetetlen eltéríteni vagy megzavarni. A teszt célja az volt, hogy a két cég megbizonyosodjon róla, hogy a drónok alkalmasak időérzékeny szállítmányok kézbesítésére. A tesztforgatókönyv szerint a drón sikeresen juttatott célba egy asztmainhalátort egy gyerek számára a szigeten található, autóval nem megközelíthető táborban.

Egy másik projektben a Zipline robotikai cég, a UPS Found­ation, és a GAVI Alliance nemzetközi vakcinaszövetség közösen dolgozza ki, hogyan lehet drónok segítségével életmentő gyógyszereket, vérszállítmányokat és vakcinákat célba juttatni a világ bármely pontjára. Ezek, ha egyáltalán eljutnak a rászorulókhoz, gyakran tönkremennek, mire célba érnek.

Az előbbi fejlesztés eredményeként a ruandai kormány az idén kezdi meg a drónok alkalmazását. Ezek akár napi százötven vérszállítmányt is célba juttathatnak az ország nyugati részében található huszonegy transzfúziós központba. A tervek szerint a kezdeményezést kiterjesztik vakcinák és számos életmentő gyógyszer szállítására is. A ruandai drónprogram életek ezreit mentheti meg az első három évben, és hosszú távon más országokban is modellként szolgálhat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.