BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Külföldi vevők uralták a Biksady-árverést

Nem hozott kimagasló eredményeket a Biksady Galéria szeptember végi árverése. A meghirdetett műfajokban – 20. századi modern művészet, fotó és dizájn – még mindig úttörő vállalkozás árverést rendezni Magyarországon, a hazai gyűjtőkör csekély, most is jellemzőbb volt, hogy külföldi vevőnek ütöttek le valamit.

Hosszú idő után először lehetett online licitálni, ez is kedvezett a külföldieknek, bár a telefonos és vételi megbízások száma amúgy is évről évre dinamikusan növekszik mindenhol, ahogy egyre kevesebben akarnak végigülni egy aukciót, illetve felfedni személyazonosságukat.

A legtöbb licit egy grafikai tételre érkezett: a német Hermann Finsterlin 1921-es futurista művének ára 320 ezer forintról 2 millió forintig emelkedett, magánszemélyek mellett külföldi galéria is licitált rá. Finsterlin víziókkal teli építész volt, ám egy projektje sem épült meg. A harmincas években a nácik meg akarták bízni hivatalos portrék és állami intézményekbe szánt freskók készítésével, de kitért a feladat elől. 1944-ben bombatalálat érte müncheni lakását, és művei többsége megsemmisült. Egy részüket a hatvanas években emlékezetből újra megfestette, lerajzolta, de a korai, húszas évekbeli munkái így még értékesebbek. Rajzait, festményeit, játékterveit keresik a nemzetközi műtárgypiacon, többségük energikus expresszionista-futurista vízió.

Az új tárgyilagosság irányzathoz tartozó Christian Schad sokszorosított grafikái német területen népszerűek, most is német licitáló vitte el Hommage a dada című 1976-os mappáját. Többen is indultak érte, 650 ezres kezdő ára 900 ezer forintos leütésivé módosult.

A magyar grafikai tételek közül Kassák művei mentek jól, de ezek is többnyire alapáron találtak gazdára. Thilo Maatsch 1931-es olajképe 480 ezer forintért áremelkedéssel kelt el. A magyar kortárs anyag többnyire beragadt, és most a formatervezet kisbútorok iránt sem akadt érdeklődés, ami csalódást okozhatott, mert tavaly feljövőnek látszott ez a terület.

A fotótételek csak alapáron mentek el, kivétel Robert Mapplethorpe portréja William S. Burroughs-ról, ennek 280 ezres kezdőára 550 ezer forintra módosult. Visszamaradt viszont egyebek között Moholy-Nagy László fotója és Balla Demeter Kádár János-portréja is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.