A kisebbség akarata diadalmaskodott Japánban azzal, hogy a parlament a napokban megszavazta a kaszinók nyitásáról szóló javaslatot, noha 44 százalék bőszen ellenezte, és támogatóinak aránya alig 12 százalékos volt. A többiek számára irreleváns volt a kérdés. A döntéssel másfél évtizedes vita végére került pont, s hamarosan megkezdődhet a hatalmas méretű, makaói stílusú „szerencsevárosok” építése szállodákkal, kaszinókkal, vidámparkokkal, konferenciatermekkel.
Egyelőre három város bízhat abban, hogy ilyen szerencsekomplexumnak helyet adhat: Tokió, Jokohama és Oszaka. Üzemeltetőkből és vállalkozókból sincs hiány, az ágazat nagyjai közül az MGM Resorts International, a Wynn Resorts és a Caesars Entertainment egyaránt jelezte érdeklődési szándékát. Nagyon sietniük azonban nem kell, a nyitásig ugyanis még hosszú évek vannak hátra. A lehetséges indulás dátumát szakértők 2022–23-ra datálják, ami valóban nem holnap van. Előbb ugyanis az amerikai típusú szerencsejátékok jogszabályi hátterét kell megalkotniuk a törvényhozóknak, ebben le kell fektetniük a szabályokat, meghatározni az adók mértékét és meghozni a játékfüggés kialakulását, illetve a pénzmosást megelőző intézkedéseket.
Erre egy évet adtak maguknak a politikusok. A tét irdatlanul nagy: a Daiwa Research számításai szerint az engedélyt szerző óriáskaszinók éves szinten tízmilliárd dolláros hasznot könyvelhetnek el, ez pedig a japán GDP 0,2 százalékával egyenlő. A potenciális befektetők közül az MGM vezetője októberben ugyancsak tízmilliárdra tette azt az összeget, amelyet hajlandók lennének a japán kaszinóiparba beruházni – írja a Reuters. A hazai cégek sem lennének híján megrendeléseknek, a játékgyártó Konami Holdings vagy a pénzszámlálókat készítő Japan Cash Machine is profitálna a kaszinózásból. A szerencsepiaci nyitást Abe Sindzó kormányfő és pártja erősen támogatta, arra hivatkozva, hogy a gazdaságot, a turizmust ösztönző lépésről van szó.
Igaz, kormánypárti képviselők között is akadt, aki az ellenzékkel tartott a szavazásnál, mert a szervezett bűnözés és a játékfüggőség megjelenése mellett attól is tartanak, hogy a kaszinóvárosok környezetében élők életminősége drasztikusan romlik majd. Szkeptikusok meg is jegyezték, hogy az évi tízmilliárd dolláros profitból telik majd addiktológiai központok létesítésére és a függők gyógykezelésére. A szigetország persze ma sem mentes a szerencsejátékoktól, a bicikli-, hajó- és lóversenyekre legálisan lehet fogadni, míg a flipperhez hasonlító hagyományos japán pacsinkót erre szakosodott szalonok ezreiben lehet játszani. Legálisan az ezen nyert golyókat és díjakat nem lehet ugyan jenre váltani, de ennek is kialakult a feketekereskedelme, amelyet korábban a jakuza tartott kézben. A pacsinkón nyert golyókat hivatalosan tárgyakra lehet beváltani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.