Másfél éves csúcsra emelkedett már az olaj ára két nappal azután, hogy életbe lépett a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC), illetve néhány azon kívüli olajország kitermeléscsökkentési megállapodása. Délelőtt a februári WTI ára 55,24 dollár/hordóig is eljutott New Yorkban, ez mintegy 2,5 százalékos emelkedés a pénteki záráshoz képest (hétfőn nem volt kereskedés). Az Európában irányadó Brent ára márciusi szállításra 58,20 dollárnál is járt Londonban.
A drágulás mögött elsősorban az állt, hogy Kuvait és Omán is jelezte: a december 10-i megállapodásnak megfelelően január 1-től visszafogták a kitermelést. Az OPEC-tag Kuvait 130 ezer hordós csökkentést hajtott végre, így 2,75 millió lehet a napi kitermelése, míg Omán 45 ezer hordóval fogja vissza a korábban napi 1,01 milliós felhozatalt – idézte a Bloomberg az illetékesek helyi médiának adott nyilatkozatait. Irak is megkezdi a kínálat szűkítését – mondta el az ország olajminisztere Dzsabbar al-Luaibi egy kuvaiti lapnak –, először a nehézolajokkal.
A kitermelés visszafogását azután lehet majd igazán megítélni, amikor kijönnek a januári havi adatok – figyelmeztetett a Commerzbank ügyfeleinek küldött elemzői feljegyzés –, addig az árak magas szinten maradhatnak.
Tavaly januárban 13 éves mélypontra süllyedt az olajár azt követően, hogy az Irán elleni szankciók feloldása után a piacon úrrá lett a túlkínálati pánik, akkor a Brent ára 27,67 dollárig zuhant. Az árak aztán már az első kitermeléskorlátozási próbálkozások hírére megindultak felfelé, végül jelentős ingadozások mellett a Brent 52 százalékkal, a WTI 45 százalékkal drágult 2016-ban; ez mindkét irányadó fajta esetében 2009, azaz a válság utáni első év óta nem látott mértékű ugrást jelent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.