A lengyel gazdaság bizonyult a legerősebbnek a gazdasági válság óta, legalábbis ami a GDP-növekedést illeti. A múlt héten publikált előzetes 2016-os GDP-adatok alapján látható, hogy a lengyel gazdaság 2007-től egyharmadával bővült, amihez nagyban hozzájárult, hogy 2008–2009-ben az Európai Unióban egyedüliként nem szenvedett el visszaesést a gazdasági válság során. A többi régiós ország még csak meg sem közelíti ezt a teljesítményt.
A növekedés legfőbb támasza évek óta a lakossági fogyasztás, és ez így lesz a következő időszakban is. Gazdaságuk mérete 18 százalékkal haladja meg a 2007-es szintet, ami több mint háromszor olyan gyors bővülés, mint amilyenre Magyarország képes volt, de Bulgária is gyorsabban növekedett nálunk, a vizsgált időszakban 15 százalékos bővülést könyvelhetett el. Hazánk GDP-je 6 százalékkal sem haladja meg a bázisidőszakét, amiben a 2009-es 6,6 százalékos visszaesés mellett szerepet játszik a lassú kilábalási folyamat, valamint az, hogy 2012-ben W alakú recesszióba csúszott az ország, amit például Románia, Lengyelország és Szlovákia is megúszott, miután nem volt olyan mértékben eladósodva, mint hazánk. Magyarországnál gyengébb teljesítményt a folyamatos válsággal küzdő Horvátország mutatott a felzárkózó EU-tagok közül, ahol a GDP még most is hét százalékkal múlja alul a 2007-es adatot. Csehország gazdasága tíz százalékkal bővült azóta, Ausztriáé pedig hattal. Ugyan tavalyi adatok még nincsenek, de 2015-ben Ausztria egy főre jutó GDP-je 28 százalékkal haladta meg az EU-átlagot, Csehországé pedig az uniós átlag 87 százalékán alakult. Magyarország és Lengyelország ettől jóval elmaradva, 68-69 százalékon állt. Románia ennél is tíz százalékponttal lejjebb volt, de az elmúlt években gyorsan közeledett hozzánk.
Az Európai Bizottság múlt héten megjelent előrejelzése szerint 2017-ben Románia GDP-je 23,5 százalékkal meghaladja az egy évtizeddel korábbit, Magyarország gazdasága pedig 10 százalékkal lesz nagyobb, mint 2007-ben volt. Vagyis egy év alatt átlagosan 1 százalékos gazdasági növekedésre voltunk képesek. A régió sztárja, Lengyelország egy évtized alatt 37 százalékos GDP-növekedést könyvelhet el. Az EB 2018-ra vonatkozó előrejelzését is beépítve a számításba, tarthatjuk a lépést a lengyelekkel, de a románok ismét gyorsabban bővülnek, mint mi, vagyis egy főre jutó GDP-ben közelebb kerülhetnek hozzánk. A jövő év végére Lengyelország gazdasága 40 százalékkal lesz nagyobb, mint 2007-ben volt, Románia 28 százalékos növekedést tudhat magáénak ugyanebben az időszakban, míg Magyarország 13 százalékon tarthat. Idén és jövőre lendületet adhat a magyar gazdaságnak az uniós források felhasználása, ez azonban elmondható a többi felzárkózó régiós tagállamról is, ahogyan a munkaerőhiány és a keresetnövekedés-vezérelt fogyasztásbővülés sem csak nálunk lesz jellemző.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.