BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A régió előttünk jár

Lengyelország volt a régió sztárja az elmúlt évtizedben, Románia pedig egyre inkább felzárkózik a nála fejlettebb országokhoz. Magyarország lemaradt, de idén és jövőre tarthatjuk a lépést a legtöbb országgal – kivéve Romániát

A lengyel gazdaság bizonyult a legerősebbnek a gazdasági válság óta, legalábbis ami a GDP-növekedést illeti. A múlt héten publikált előzetes 2016-os GDP-adatok alapján látható, hogy a lengyel gazdaság 2007-től egyharmadával bővült, amihez nagyban hozzájárult, hogy 2008–2009-ben az Európai Unióban egyedüliként nem szenvedett el visszaesést a gazdasági válság során. A többi régiós ország még csak meg sem közelíti ezt a teljesítményt.

A második helyre Szlovákia került – a gazdaság mérete 22 százalékkal haladja meg a válság előtti szintet –, ahol az euróválság éveit leszámítva kiegyensúlyozott növekedést láthattunk, a harmadik leggyorsabb bővülést pedig Románia könyvelhette el. Keleti szomszédunk növekedése az utóbbi három évben pörgött fel, jórészt annak köszönhetően, hogy véghez vitték azokat a strukturális kiigazításokat, amelyeknek a kedvező hatásai már érezhetők.

A növekedés legfőbb támasza évek óta a lakossági fogyasztás, és ez így lesz a következő időszakban is. Gazdaságuk mérete 18 százalékkal haladja meg a 2007-es szintet, ami több mint háromszor olyan gyors bővülés, mint amilyenre Magyarország képes volt, de Bulgária is gyorsabban növekedett nálunk, a vizsgált időszakban 15 százalékos bővülést könyvelhetett el. Hazánk GDP-je 6 százalékkal sem haladja meg a bázisidőszakét, amiben a 2009-es 6,6 százalékos visszaesés mellett szerepet játszik a lassú kilábalási folyamat, valamint az, hogy 2012-ben W alakú recesszióba csúszott az ország, amit például Románia, Lengyelország és Szlovákia is megúszott, miután nem volt olyan mértékben eladósodva, mint hazánk. Magyarországnál gyengébb teljesítményt a folyamatos válsággal küzdő Horvátország mutatott a felzárkózó EU-tagok közül, ahol a GDP még most is hét százalékkal múlja alul a 2007-es adatot. Csehország gazdasága tíz százalékkal bővült azóta, Ausztriáé pedig hattal. Ugyan tavalyi adatok még nincsenek, de 2015-ben Ausztria egy főre jutó GDP-je 28 százalékkal haladta meg az EU-átlagot, Csehországé pedig az uniós átlag 87 százalékán alakult. Magyarország és Lengyelország ettől jóval elmaradva, 68-69 százalékon állt. Románia ennél is tíz százalékponttal lejjebb volt, de az elmúlt években gyorsan közeledett hozzánk.

Az Európai Bizottság múlt héten megjelent előrejelzése szerint 2017-ben Románia GDP-je 23,5 százalékkal meghaladja az egy évtizeddel korábbit, Magyarország gazdasága pedig 10 százalékkal lesz nagyobb, mint 2007-ben volt. Vagyis egy év alatt átlagosan 1 százalékos gazdasági növekedésre voltunk képesek. A régió sztárja, Lengyelország egy évtized alatt 37 százalékos GDP-növekedést könyvelhet el. Az EB 2018-ra vonatkozó előrejelzését is beépítve a számításba, tarthatjuk a lépést a lengyelekkel, de a románok ismét gyorsabban bővülnek, mint mi, vagyis egy főre jutó GDP-ben közelebb kerülhetnek hozzánk. A jövő év végére Lengyelország gazdasága 40 százalékkal lesz nagyobb, mint 2007-ben volt, Románia 28 százalékos növekedést tudhat magáénak ugyanebben az időszakban, míg Magyarország 13 százalékon tarthat. Idén és jövőre lendületet adhat a magyar gazdaságnak az uniós források felhasználása, ez azonban elmondható a többi felzárkózó régiós tagállamról is, ahogyan a munkaerőhiány és a keresetnövekedés-vezérelt fogyasztásbővülés sem csak nálunk lesz jellemző.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.