Szabó Péter rektor elmondta: három éve kezdődtek meg a tárgyalások, a székhelyváltásban - amelyre más felsőoktatási intézmény történetében még nem volt példa - döntő szerepet játszott az, hogy a főiskola tudományos közössége hosszú távon részt vehet a kistérségi területfejlesztésben.
Kifejtette: Orosházán indítják el új szakként a közösségszervező képzést. Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár minapi bejelentése szerint több mint háromezer betöltetlen álláshely van e területen.
Megkapták a szakindítási engedélyt az informatikai képzéshez is, amelyet országosan egyedülálló módon, informatikában jártas vállalatokkal közösen terveznek megvalósítani. Az MTI erre vonatkozó kérdésére Szabó Péter kifejtette: a vállalatok - a főiskola szakembereivel közösen - részt vettek a tananyagfejlesztésben, gyakorlati programok vezetőiként pedig az oktatásban is szerepük lesz.
A távolabbi tervek szerint a cégeknél kihelyezett tanszékek is létrejöhetnek. Erre van már példa a főiskola életében, a humánerőforrás-szervezésben jártas Nexxon Zrt.-vel közösen van kihelyezett vállalati tanszékük - jegyezte meg a rektor.
Simonka György (Fidesz) országgyűlési képviselő elmondta: informatikai területen hatvanezer betöltetlen álláshely van, ám elsődleges céljuk - ezt célozták meg a Calendula Tervben -, hogy a helyi fiataloknak helyben biztosítsanak boldogulási lehetőséget. Épp ezért az a feltételük, hogy az informatikai cégek a hallgatók legalább felét minimum öt évig Orosházán foglalkoztassák.
Megjegyezte: Békés megye népessége évente négyezer fővel csökken, a népességfogyást meg kell állítani.
Terveiről szólva Simonka György elmondta: szeretné, ha a vállalatok számára inkubátorházakat, informatikai fejlesztési zónát tudnának létrehozni. Emellett szeretnének indítani egy tudományos-technológiai kart, ahol nanotechnológián alapuló, funkcionális élelmiszergyártásba foghatnának.
Szabó Péter közölte: nappali tagozaton ez év őszétől hirdetik meg a képzéseket, háromszáz hallgatóval működhet optimálisan a tagozat. A megfelelő létszám elérése érdekében már most indítanak közös programokat nyolc-tíz helyi középiskolával.
Dávid Zoltán (Fidesz-KDNP), Orosháza polgármestere elmondta: mivel a főiskolán nincsenek államilag finanszírozott helyek, a város a legutóbbi képviselő-testületi ülésen megszavazott egy húszmillió forintos ösztöndíjprogramot, emellett 15 évre bérbe adnak az intézménynek egy ingatlant a belvárosban, ahol a nappali tagozatos képzést működtethetik.
A Kodolányi János Főiskola idén ünnepli fennállásának 25. évfordulóját, összesen 2500-an tanulnak az intézmény budapesti, székesfehérvári és orosházi kampuszain.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.