Budapesten 2015 vége és 2016 vége között mintegy 18 százalékkal nőttek az új és használt lakásokra együttesen vonatkozó kínálati átlagárak. A legdrágábbnak Budán továbbra is az I., II., XII. kerület, míg Pesten a fővárosi listát jó ideje vezető V. kerület számít. Az erősödő kereslet miatt 2017 márciusában még mindig az jellemző, hogy a nagy volumenű lakásberuházásokkal piacra lépett ingatlanfejlesztők viszonylag könnyedén érvényesíthetik az emelkedő bekerülési költségeket a végső árakban.
Egyes lakóparkoknál – főleg a VIII., a XI., és a XIII. kerületben – a lakások negyedét-harmadát, összességében több ezer otthont – gyakorlatilag a tervezőasztalról eladják, még a megemelt áron is. Az új építésű, illetve az összes használt lakástípus közötti különbség az elmúlt 10-12 hónapban kezdett erősebben csökkenni. Az Otthontérkép adatai szerint az újak és az újszerűek összevetésében idén márciusra harmadára esett a különbség 2016 első negyedéhez képest, az újak és a jó állapotúak esetében 20-ról 13 százalékra esett az arány. Ennél kisebb arányú volt a közeledés az új és a felújított, valamint az új és a közepes állapotú otthonoknál.
Az ingatlanos portál szerint a néhány évvel ezelőtt befektetési céllal vásárolt lakások tulajdonosainak egy jelentős része vélhetően szeretné felhasználni az értéknövekedésből adódó profitot azzal, hogy visszatette a piacra lakását. Az árat viszont az újakhoz igazították, főleg, ha egy új beruházás közelében lévő újszerű ingatlanról van szó.
„A két csoport közötti árkülönbség csökkenése addig folytatódhat, amíg az új építésű otthonokra vágyók – az önerő előteremtésére törekedve – a mostaninál nagyobb arányban dobják piacra saját, nem feltétlenül jó állapotú lakásaikat, s ezáltal növelik a teljes használtlakás-kínálatot, ami először az áremelkedés lassulását, majd az árak stagnálását, idővel akár kisebb csökkenését is hozhatja a használtaknál. Arra számítunk, hogy tovább differenciálódik a használtlakás-piac, növekszik az árkülönbség az újszerű vagy felújított, de jó helyen lévő, illetve a közepes vagy rossz állapotú lakások között” – magyarázta Mester Nándor, az Otthontérkép vezető elemzője.
Árfelhajtó új beruházások
Egyre több olyan magánhirdetést lehet olvasni, amelyeknél a használt lakások tulajdonosai a környék új beruházásaira hivatkozva a kerületrész teljes megújulását ecsetelik. A szakértő erre utalva hozzáfűzte: a hirdetésekből kirajzolódó kép szerint az újszerű vagy jó állapotú otthonok különösen az új építésű lakóparkok és társasházak közvetlen környezetében drágultak, élvezve ezen beruházások árfelhajtó hatását.
Mindkét csoportnál kb. 70 ezer forinttal emelkedtek az átlagárak egy év alatt. A VIII., a IX. és a XIII. kerület kiváló példa erre, mindhárom városrészben több jelentős beruházás zajlik, a lakásépítkezéseken kívül folytatódik az irodai és kiskereskedelmi infrastruktúra megújulása, közterületek és egyes közintézmények fejlesztése. Figyelemre méltó eközben, hogy érdemben nem mérséklődött az árkülönbség a tégla lakások és a panelek között, viszont utóbbiak kínálati ára már nagyon közelít ahhoz a magas határhoz (55 m2-es lakásért 20-22 millió forint), amikor a vevőjelölt inkább választja a nagyobb értékű tégla lakást, még ha drágább is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.