Kedden adják át a Csányi Sándor érdekkörébe tartozó, több mint 20 milliárd forintból megépített mohácsi vágóhidat, az ünnep azonban nem lesz teljesen felhőtlen. Legalábbis az építkezésen dolgozó vállalkozások közül azoknak, amelyek a Gordiusz 95 Zrt.-vel álltak szerződésben. A vágóhíd villamos berendezéseinek szerelését vállaló Gordiusz ugyanis nem tudta maradéktalanul kifizetni a neki bedolgozó vállalkozásokat, és néhány hete csődvédelmet is kért. Szerdán csődegyezségi tárgyalás lesz, amelyen az adósság rendezését és a kilábalás forgatókönyvét kell vázolnia a Gordiusznak több mint 150 hitelezője előtt. A cégben résztulajdonos Kovács István nem reagált a Világgazdaság megkeresésére, de a csődegyezségi javaslat vázolja a csődhelyzet kialakulását és a megoldást is.[caption id="" align="alignleft" width="600"] Kép: MW[/caption]
A tekintélyes referencialistával rendelkező Gordiusz 6 milliárd forintot meghaladó árbevételt és 91 milliós nyereséget ért el még 2011-ben, azóta azonban folyamatosan csökkent a forgalma. Tavaly már csak 2,2 milliárd volt a cég árbevétele, és csaknem 750 milliós veszteséget kellett elkönyvelnie, miközben a saját tőkéje mínusz 200 millió forint alá csúszott. A cég megingásának okai között előkelő helyen szerepel az a 400 milliós rés, amelyet a Köki Terminál 2012-es bedőlése okozott, de számos más megrendelője is felszámolás alá került (például a Gropius vagy a Pannon Nívó). Az építőipari szakcégek tevékenységét igen kockázatosnak nevezi a Gordiusz, és saját üzletágából egy tucat felszámolás alá került társaságot sorol fel, hozzátéve, hogy a „nagy generálcégek minden fellelhető módszerrel az alvállalkozók fedezeteit vonják el”, például a kikényszerített szerződési feltételekkel, irracionális kivitelezési határidőkkel és kötbérterhelésekkel. A csődöt megelőző végső csapásként pedig a Market Építő Zrt.-vel a mohácsi vágóhídon végzett munkák elszámolását jelöli meg.
A Gordiusz több mint 2,4 milliárd forint tartozást halmozott fel, ebből a Raiffeisen biztosított követelése 800 milliót tesz ki, a nem biztosított 1,6 milliárdból másfél milliárd a szállítók követelése. Az egyezségi javaslatban nem kevesebb szerepel, mint hogy 372 millió forint kárt okoztak a Market intézkedései a Gordiusznak. Csak 23 millió forint értékben fogadott el egy 126 milliós (pótmunkát is tartalmazó) teljesítésigazolást, 84 milliós jól teljesítési garanciát hívott le még szavatossági időben, és 185 milliós kötbért érvényesített – sorolja a tételeket. Ez több mint a harmada a teljes, 890 milliós leszerződött összegnek. Hogyan lehetséges ez, amikor az átadás előtt álló vágóhíd villamos berendezéseit átvették, azok működnek?
A Market szerint nem felel meg a valóságnak az, hogy kárt okoztak volna. A 126 milliós teljesítésigazolás „jórészt már elszámolt, illetve pótmunkának nem minősülő, el nem számolható tételekből állt”. „Ezek nem a mi döntéseink és véleményünk, pótmunkát a megrendelő igazolhatott a Gordiusznak” – hangsúlyozza a Market a Világgazdaságnak adott válaszában. A Gordiusz a kérdésben a tszsz (a viták rendezésének gyorsítására létrehozott teljesítésigazolási szakértői szerv) döntését kérte, ez pedig a Market által készített elszámolást hagyta jóvá – szól a válasz.
A Market azt állítja, hogy a Gordiusz teljesítése mindvégig késett, akadozott, így más vállalkozókat kellett bevonni. A Gordiusz csaknem 900 millió forintos teljesítése 97 százalékának a pénzügyi rendezése megtörtént, annak ellenére, hogy a határidők túlnyomó részét jelentősen elmulasztotta. A késedelmi kötbér érvényesítésére a Market a teljesítési bankgaranciát vette igénybe (nem szavatossági időben). A Market jogosult volt a bankgarancia lehívására, mivel a Gordiusz a mai napig nem szolgáltatott jótállási biztosítékot, holott 61 hónap jótállást vállalt. A vitatott bankgarancia-lehívást a tszsz ugyancsak vizsgálta, és indokoltnak találta. A Market állítása szerint nem felel meg a valóságnak a 185 milliós kötbérigény, annál kevesebbről van szó.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.