Igen pozitív jövőképet fest a közép- és kelet-európai (CEE) távközlési cégekről a Moody’s Investor Service hitelminősítő napokban kiadott szektorelemzése, a szakértők szerint ugyanis a kedvező makrokörnyezet miatt a régiós társaságok messze felülteljesíthetik 2018-ban a nyugat-európai vállalatokat. A dinamikus gazdasági bővülés, a foglalkoztatás és a bérek növekedése serkentik a szolgáltatások, illetve a különböző távközlési eszközök iránti keresletet, amiből hasznot húz majd a távközlési piac is, ezért a társaságok árbevétele, eredményessége, illetve hitelképessége is jelentősen javulhat.
[caption id="" align="aligncenter" width="600"] Kép: AFP[/caption]
Mindez pedig felpörgetheti az akvizíciókat, illetve az összeolvadásokat a régión belül. Az elemzés átlagosan 3,5 százalékos éves bevételnövekedést vár 2017-ben és 2018-ban a cseh, a lengyel, a szlovén, a szerb, a bolgár, a magyar és a román – köztük a Magyar Telekom (MTel) és a Digi – szereplőktől. Az átlagos EBITDA-marzsok 1-1,5 százalékponttal emelkedhetnek 36 százalékra idén és 37-re 2018-ban.
A tanulmány rámutat, hogy a CEE-piac kevésbé fejlett, így a régiós vállalatoknak lényegesen nagyobb a növekedési potenciáljuk a nyugat-európai versenytársakhoz képest. Az árazás terén például nagyjából 44 százalék a lemaradásuk a mobil hangszolgáltatások (az egy percre vetített bevétel alapján) és 14 százalék a mobiladatok terén. A szektor eredményességére korábban jellemző volatilitás a minimálisra csökkent, miután a szereplők látványosan mérsékelték devizakockázataikat az elmúlt egy év során, a devizahiteleket pedig sikerült hazai fizetőeszközben denominált bankhitelekre cserélni.
A Moody’s úgy számol, hogy a beruházásokra, befektetésekre fordított összegek (Capex) lassú ütemben apadnak majd, így a szabad készpénzáramlás (free cash flow, FCF) pozitív tartományban marad, sőt enyhén emelkedhet. A Moody’s tavaly a szektor osztályzatát egy fokozattal Ba3-ra emelte, miután Ba3-ról Ba2-re javult a Polsat, Caa1-ről B2-re a cseh CME besorolása.
Rossz hír a hazai befektetőknek, hogy jelenleg a Magyar Telekomnak van a legrosszabb, jelentős kockázatot hordozó Caa1 osztályzata a Moody’snál, ráadásul negatív kilátás mellett. Öt régiós szereplő osztályzata a spekulatív B1 és Ba2 sáv között szóródik, stabil kilátás mellett, a listát az egyedüliként befektetésre ajánlott cseh Cetin vezeti Baa2 osztályzattal. A romániai Digi hamarosan felminősítésre számíthat, miután a B1-es osztályzat kilátása pozitív. A Moody’s szerint az MTelnél továbbra is alacsony szinten marad az FCF-termelés, ráadásul a társaságot nyomás alatt tartja a piacra készülő új szereplő is. Felminősítésre akkor kerülne sor, ha a magyar társaság fenntartható növekedésre állna be a bevételi és az EBITDA-eredménysorokon.
A régióban rejlő potenciált jól mutatja, hogy a CEE-társaságok jövőre 3,5 százalékos átlagos bevételnövekedést és 36,9 százalékos EBITDA-marzsot érhetnek el, szemben a nyugati cégek 2,2, illetve 36,2 százalékával. A bruttó adósság EBITDA-hoz viszonyított aránya magasabb, 3,4-szeres lesz a régióban, szemben a versenytársak 3-szoros átlagával, az FCF-hez mérten pedig 4,9 és 3 százalék a nyugat-európai cégek javára.
Pontosítás:
A Moody’s Caa1 adósbesorolása az Invitel anyavállalata, a Magyar Telecom B.V. korábban kibocsátott kötvényeire vonatkozik. A nyomás az elemzés szerint az új konkurencia megjelenése miatt maradhat a Magyar Telekomon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.