Európa vezető szívgyógyászai jöttek el a Magyar Kardiológusok Társaságának 60., jubileumi, eleddig legnagyobb és legsikeresebb konferenciájára Balatonfüredre egy héttel ezelőtt a kardiológia minden szintjén dolgozó szakemberek cserélhették ki tapasztalataikat. Az előadók számos áttörést jelentő kezelésről is beszámoltak a szakmai ,,csúcstalálkozón”.
Jelentősen javuló életesélyekről számoltak be a szívgyógyászat hazai és nemzetközi szaktekintélyei a rendezvényen. Fő szerepet kapott a legtöbb tragédiáért felelős két megbetegedés, a szívelégtelenség és a magas koleszterinszint, valamint a következményes koszorúér-betegség kezelése, amelyekben az elmúlt időszak áttörést hozott. ,,A szívelégtelenség egy nagyon rossz prognózisú megbetegedés, halálozási rátája vetekszik a daganatos megbetegedésekével, még ha ez kevésbé is tudatosul mind az orvosokban, mind pedig a betegekben — mondta Tóth Kálmán, a Magyar Kardiológusok Társaságának elnöke. – Most megannyi aspektusa napirendre került, a modern laboratóriumi és eszközös diagnosztikától a gyógyszeres, valamint eszközös terápiájáig, vagy a hazai szívtranszplantáció, amely idén ünnepelte 25. évfordulóját. A közelmúltban fejeződött be egy nagy áttörést jelentő vizsgálat, amelynek eredményeként talán hamarosan Magyarországon is elérhető lesz egy új gyógyszer, mely megfelelő indikációban, a legsúlyosabb, legtöbb panasszal rendelkező betegek esetében jelentősen javíthatja a tüneteket és a betegség túlélésének esélyeit.”
„A másik fontos terület a magas vérzsír szint csökkentésének kérdésköre, különösen olyan betegekben, akik már elszenvedtek szívinfarktust vagy stroke-ot – tette hozzá az elnök. – Ezen a területen igazi áttörést hoztak a nemrégiben lezárult vizsgálatok. Az eddigi koleszterinszint-csökkentő terápiákkal ebben a betegcsoportban mintegy 30 százalékos kockázatcsökkenést tudtunk elérni, melyhez az új, havonta vagy kéthetente adott injekcióval újabb 20 százalék előny adódhat hozzá, s eddig soha nem tapasztaltan alacsony szintre lehet a koleszterint csökkenteni.”
,,A mostani konferencia is igazolta: hazánkban világszínvonalú a szív- és érrendszeri betegek ellátása, kiemelkedő az infarktuskezelés, de kiváló eredményeink vannak a szívátültetés területén is – mondta Becker Dávid, a társaság főtitkára, aki szerint viszont változatlanul gond a betegoldal. – A páciensek tájékozatlansága és az együttműködés hiánya továbbra is rontja a helyzetet. Hiába világszínvonalú az infarktusellátás az országban, az egyéves halálozási adataink rosszabbak, mint a hasonlóan ellátott helyeken, mondjuk, a skandináv államokban.”
„Az infarktuson átesett betegek fele nem szedi tartósan az életmentő gyógyszereket. Ennek pedig nem feltétlenül anyagi oka van, hanem egyrészt a rengeteg téves információ, ami az interneten terjed például a statinokkal kapcsolatban, másrészt, hogy a kezelés nem úgy segít és javítja a beteg állapotát, hogy ő azt érzékelné, pusztán megvédi egy újabb infarktustól” — hangsúlyozta Becker Dávid. Sokat segíthet ezen az az infarktuson átesett betegeket támogató hamarosan induló program, amelyben komoly segédanyagokat kapnak a rehabilitációjukhoz, a további életvitelükhöz.
„Túl fiatal vagyok a szívbetegséghez”
Gyakori tévhit a szívelégtelenséggel kapcsolatban, hogy sokan úgy vélik, túl fiatalok ehhez a betegséghez. Sajnos, a fiatalság nem zárja ki a betegséget, különösen az életmód van tele rizikófaktorokkal – írja az Eletforma.hu. Egyre fiatalabbaknál jelentkeznek szívbetegségek, különösen azoknál, akik elhízással, cukorbetegséggel küzdenek, illetve nem mozognak eleget vagy dohányoznak. Ráadásul bizonyos genetikai okoknál fogva már gyermekkorban kialakulhatnak plakkok az erekben, ami érszűkülethez vezethet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.