Magyarországon jellemzően nem orvosból van kevés, hanem szakdolgozóból – mondta Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár a Világgazdaságnak. Egy most megnyíló uniós pályázat keretében összesen 7 milliárd 120 millió forint jut közfinanszírozott egészségügyi intézményekben dolgozó orvosok és szakdolgozók bérének fejlesztésére – jelentette be az egészségügyért felelős államtitkár. Az intézményi létszám bővítésére a közép-magyarországi régióban 1 milliárd 150 millió forintra pályázhatnak, a többi pénz pedig Magyarország további régióinak jut.
A cél, hogy csökkenjen az orvosok és a szakdolgozók hiánya, javuljon a betegbiztonság, és jobbak legyenek az egészségügyben dolgozók munkakörülményei. A forrás felhasználásáról a pályázaton győztes intézmények saját hatáskörben dönthetnek. Ha kell, létszámbővítésre, többletteljesítmény támogatására is fordíthatják az összeget – tette hozzá az államtitkár.
Magyarországon a háziorvosi praxisok között jelenleg 296, a fogorvosi praxisok között pedig 250 tartósan betöltetlen – ez derül ki az Országos Tisztifőorvosi Hivatal Alapellátási és Ellátásszervezési Főosztályának adataiból. A szakorvosok között országosan és a fővárosban is az érsebészet területéről hiányoznak a legtöbben. Az orvoshiány dobogójának második fokán a gyermek- és ifjúsági pszichiáterek vannak, a harmadikon pedig a fül-orr-gégészek állnak.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) parlamenti államtitkára az MSZP-s Szakács Lászlónak „Hol jelentkezik orvoshiány?” kérdésére írásban válaszolt, ebben az áll: a kormány 2010 óta kiemelten kezeli az egészségügyi dolgozók humán erőforrásának kérdését, és ezért sokat is tett. Tavaly egy többlépcsős béremelési folyamat kezdődött. 2016 szeptemberében a szakorvosok és a kórházi szakgyógyszerészek alapbére bruttó 107 ezer forinttal emelkedett. 2017. november 1-jétől pedig további emelés jön – írta az államtitkár. Ősztől bruttó 100 ezer forinttal emelkedik a szakorvosok alapbére. A szakvizsgával nem rendelkező orvosok, kórházi gyógyszerészek jövedelme szintén nőni fog november 1-jétől, ők bruttó 50 ezer forintos alapbéremelésben részesülnek.
Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ humán erőforrást monitorozó rendszerének adatai szerint 2015 végén 30 085 orvos dolgozott Magyarországon. A létszám az egyéb klinikai végzettségű egészségügyi dolgozók kivételével minden szakma esetében csökkent 2014-hez képest – írja az elemzés.
Országos orvoshiány van infektológusból, nefrológusból, sebészből és patológusból is. A hiányszakmákban praktizáló orvosok átlagéletkora 53 év. Magyarországon egyébként Nógrád megyében van a legnagyobb gond, valamennyi alapszakorvosi szakképesítés hiányszakmának minősül. De jelentős orvoshiány van Hatvanban az Albert Schweitzer Kórház-Rendelőintézetben, a Bajai Szent Rókus Kórházban, Ajkán a Magyar Imre Kórházban és Zalaegerszegen a Zala megyei kórházban is. Mindezek mellett Orosházán, Egerben, Kisvárdán, Dunaújvárosban és Cegléden is gondot jelent, hogy kevés az orvos az egészségügyi intézményekben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.