Szabó László, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára kiemelkedő eredménynek nevezte, hogy Magyarország már az elmúlt évben teljesítette a 2020-ra ígért vállalásait, miszerint az energiatermelés 15 százalékát megújuló energiaforrások fedezik. Mindazonáltal van mit tanulni, mivel a hosszú távú cél a részarány 50 százalékra emelése – fűzte hozzá. Meglátása szerint immáron elavult az az elképzelés, hogy kizárólag az állam biztosítsa központilag az energiát, ehelyett minél több megújuló erőforrásra támaszkodó megoldásra – napelemre, szélerőműre, geotermikus energiára – van szükség, hogy rugalmasabbá váljon a rendszer. A különböző technológiák – így például a rendezvényen résztvevő öt északi ország vállalati tapasztalatainak – megosztása, azok alkalmazása újabb lépés lehet a fenntartható energiaellátás felé – mondta az államtitkár.
Nemzetközi együttműködések példájaként említette azt a hat skandináv vállalatot, amelyekkel a magyar kormány stratégiai megállapodást kötött, valamint azt, hogy dán cégek 14 ezer embert foglalkoztatnak Magyarországon, a finn Nokia az ország legnagyobb kutatási-fejlesztési és innovációs központját működteti 1900 alkalmazottal Budapesten, minden harmadik mobiltelefon-előfizetés a norvég Telenorhoz köthető, az izlandi Mannvit pedig budapesti irodája révén az itteni geotermikus fejlesztések egyik meghatározó szereplője. Elsbeth Tronstad norvég külügyi államtitkár többek között a rendezvényen megjelent északi országok és Magyarország közötti eredményes kétoldalú kapcsolatokra hívta fel a figyelmet. Beszédében egyúttal rámutatott a norvég alapok meghatározó szerepére a zöld energiával kapcsolatos projektekben, csak a most záruló ciklusban 40 millió eurót különítettek el az energiahatékonysággal, a megújuló energiaforrásokkal, az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodással és a zöld innovációval kapcsolatos projektekre.
A zöld iparág innovációs programja és 37 egyedi projektje megtekinthető volt a rendezvényen. Idén először szervezték meg a Nordic Green Light elnevezésű fenntarthatósági üzleti fórumot a „zöld” szempontokat előtérbe helyező magyar vállalatok nemzetközi kapcsolatainak erősítéséért és a zöldgazdaság-fejlesztésben és okos megoldásokban érdekelt magyar települési önkormányzatok zöld szemléletben rejlő lehetőségeinek bővítéséért. A rendezvényen 15 települési önkormányzat, 80 magyar és 20 skandináv vállalat vesz részt, a szervezők tájékoztatása szerint mintegy 250 üzleti tárgyalás van folyamatban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.