Az intelligens otthon nemcsak távvezérelhetőséget, személyre szabott üzemeltetést, hanem energiatakarékos működést is jelent, amihez az okos falazási rendszerek jelentős mértékben hozzájárulnak. Az innovációkban nem szűkölködő építőanyag-piacon már megjelentek az okostéglák is, amelyek energiahatékonysági mutatója kiváló, így eredményesen veszik fel a harcot az elillanó hővel szemben.
Az építkezők akkor követik el az első tipikus, később igen költségesnek bizonyuló hibát, amikor az egyik legfontosabb építőanyagon akarnak spórolni, noha a téglák ára a teljes házépítés költségének mindössze 4-5 százalékát teszi ki. Mint arra az újHÁZ Centrum szakértői rámutattak, a falszerkezet hőszigetelő képességének legalább a felét adó téglából érdemes jó minőségűt választani, éppen a későbbi költséghatékonyság fokozása érdekében. A fűtési és hűtési energiának ugyanis nagyjából az egyharmada távozhat a falon át a nem megfelelő rendszer miatt. Az építési anyag hőszigetelő képességét az úgynevezett U érték mutatja meg, ami a különböző termékeket könnyedén összehasonlíthatóvá teszi. Az egyik piacvezető építőanyag-gyártó, a Wienerberger okosan fejleszt: falazóelemeihez speciális ragasztóhabarcsot és ragasztóhabot is gyárt, amitől a rendszer komplex módon éri el teljesítőképessége maximumát, átlagon felüli hőszigetelést biztosítva. Egy másik cég, a Leier úgynevezett „töltött-tégla” technológiával készülő falazóelemekkel vette célba az építkezőket, a kőzetgyapottal kitöltött üregrendszerű téglák használatával a homlokzati hőszigetelésen lehet spórolni, olyannyira, hogy akár a minősített passzívház kritériumainak is meg tud felelni az épület.
Az úgynevezett U értékük alapján könnyedén összehasonlíthatók a téglák – ez az a mérőszám, ami megmutatja az egyes építőipari anyagok hőszigetelő képességét. Az újHÁZ Centrum kínálatában is megtalálható okostéglák akár 50 százalékkal jobb hőszigetelő képességgel rendelkeznek a hagyományos társaiknál. A Wienerberger falazóelemeihez a legújabb fejlesztésű ragasztóhabarccsal és ragasztóhabbal együttesen biztosítják a legjobb hőszigetelést. A hőszigetelő képességet a homlokzat szigetelésével, akár vakolható, üvegszövettel átszőtt elemekkel is fokozni lehet – az újHáz Centrum közlése szerint mindezzel 3-5 százalékos rezsicsökkentést lehet elérni. Az építőanyag-fejlesztések egyik világszínvonalú eredménye a Bakonytherm hanggátló téglája – ez az innováció ugyancsak fontos iránya, hiszen a társasházakban élők egyik legnagyobb problémája a zajos szomszédság. Ha korszerűtlen téglát választunk, alapjaiban dőlhet romba az intelligens otthonról szőtt terv. A helyzet épületenergetikai fronton nem jó: a Lechner Tudásközpont adatai szerint a lakóingatlanokra kiadott 140 ezer tavalyi energiatanúsítvány alig 20 százalékában szerepel korszerű vagy annál jobb osztályzat. Ehhez képest nagyon közeli a határidő: 2021. január 1. után már csak közel nulla energiaigényű épületek kaphatják meg a használatbavételi engedélyt. Az energiahatékony megoldásokra tehát a fokozódó igényen túl a törvényi kötelezettségek miatt is nő a kereslet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.