A támadás legfrissebb statisztikájából egyértelműen látszik, hogy Ukrajna, a terjedés kiindulási országa szenvedte el a legtöbb fertőzést, mögötte Németország és Lengyelország helyezkedik el. Magyarország ezekhez az országokhoz képest jóval kisebb mértékben fertőződött, a Petya legújabb variánsa által okozott támadások mindössze 0,15 százaléka jelentkezett hazánkban. (A Kaspersky Lab szakértői szerint viszont a mostani vírus ugyan tartalmaz elemeket a Petyából, de valójában nagyon eltérő kórokozóról van szó.)
Fontos tudni, hogy a zsarolóüzenetben megadott adatokon keresztül a fizetés már nem lehetséges, miután az e-mail címet, ahova szükséges küldeni a bitcoin fiók azonosítóját és a „személyes telepítő kulcsokat” letiltotta a szolgáltató.
A zsarolóvírus támadása egészen hasonlít a májusi WannaCry-hullámra, amely akkor több mint 150 ország számítógépes hálózatát fertőzte meg. A mostani támadás azonban sokkal erősebb és agresszívabb az elődjénél. A PetrWrap képes hozzáférni a meghajtókhoz, fájlokhoz és azok titkosításával blokkolni a felhasználót a számítógépétől. A sikeres fertőzést követően a már jól ismert zsaroló szisztéma szerint a kártevő váltságdíjat követel az újbóli hozzáféréshez.
Az ESET szakértői feltárták a globális vírustámadás forrását. A támadók az Ukrajnában széles körűen használt M.E.Doc számviteli program frissítéseibe rejtették a fertőző kódot, így a szoftverfrissítésekben álcázva jutottak be számos vállalkozás hálózatába, köztük több pénzintézetébe is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.