A technológiai ipar az izraeli gazdaság leggyorsabban növekvő ágazata, ez adja a gazdasági termelés 14 százalékát és az export felét, a fejlődésnek pedig szinte csak a munkaerőhiány szab gátat. A kormány innovációs hivatalának előrejelzése szerint a következő évtizedben 10 ezer betöltetlen mérnöki és programozói állás lesz a 140 ezer embert foglalkoztató szektorban – számolt be a Reuters. A munkaerőhiány különösen az ötezernyi startupnak okoz nehézséget, mert képtelenek felvenni a versenyt a bérek terén az olyan technológiai óriásokkal, mint a Google, az Intel, a Microsoft vagy az Apple.
A probléma fő oka az, hogy jelentősen csökkent a számítástechnikai, matematika és statisztika szakon végzők száma, mert sok izraeli általános és középiskolában nincs elég számítógép és emelt szintű matematikát tanító tanár. A kormányzat ezért több programot is indított IT-szakemberek képzésére, valamint módosította a vízumszabályokat, hogy könnyebb legyen külföldi szakembereket „importálni”.
A legfőbb piacuk Ukrajna, ahol – még a szovjet idők maradványaként – hagyományosan erős a matematika és számítástechnika oktatása, és évente több mint 20 ezer diák diplomázik e két területen, de toboroznak munkaerőt Lengyelországból, Bulgáriából és Litvániából is. A kelet-európaiak számára vonzók az izraeli bérek, Ukrajnában például egy szoftverfejlesztő 40 százalékkal keres kevesebbet, mint Izraelben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.