BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Amerikát elárasztják a dömpingáras kínai termékek

Merőben szokatlan módon, közös nyilatkozat aláírása nélkül zárult az amerikai és kínai kereskedelmi tárgyalások szerdai washingtoni fordulója.

Merőben szokatlan módon, közös nyilatkozat aláírása nélkül zárult az amerikai és kínai kereskedelmi tárgyalások szerdai washingtoni fordulója, sőt az előre meghirdetett közös sajtótájékoztatót is törölték a programból. A feleknek még az is gondot okozott, milyen formában fejezzék ki mérhetetlen csalódásukat a kudarcok láttán, épp száz nappal azután, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök floridai látogatásán megállapodott Donald Trumppal a tavaly már 347 milliárd dollárra ugró kínai kereskedelmi többlet fokozatos eltüntetéséről.

Forrás: AFP

Amíg a megállapodás utáni napokban a pénzügyi szolgáltatások és az amerikai marhahús felmelegített kínai exportjáról, valamint az észak-koreai rezsim támogatásának csökkentéséről szóló hírek pozitív alaphangot adtak a tárgyalássorozatnak, mára világossá vált, hogy a mézesheteknek vége. Wilbur Ross kereskedelmi miniszter (a Bloomberg tudósítása szerint) a tárgyaláson lehordta a kínaiakat, majd közleményt adott ki, mennyire fontosnak tartja a közösen lefektetett célok elérését. A kínaiak saját közleményükben azt emelték ki, hogy részükről mindent megtesznek a külkereskedelmi mérleg egyensúlyba hozásáért, és készek a konstruktív tárgyalásokra. A delegáció feje, Vang Jang alelnök arra figyelmeztetett, hogy a párbeszéd eldurvulása mindkét fél pozícióit rombolja. Az elemzők is azt emelik ki, hogy hamar szertefoszlottak a gyors megegyezésről szőtt amerikai álmok, és a kőkemény tárgyalások csak most következnek. David Loevinger, a TCW elemzőcég ügyvezetője ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy az amerikai polgároknak küldött, Kínát hibáztató nyers üzenetek célba érhetnek, de vissza is üthetnek azzal, hogy növelik Peking ellenállását és elszántságát.

A The Washington Post értesülése szerint a biztosítékot az csapta ki, hogy Kína nem hajlandó jelentős mértékben csökkenteni acélgyártó kapacitását, s nem fogja vissza az állami támogatást élvező és dömpingáron kínált alapanyagexportját. Mindez piactorzulással és amerikai munkahelyek tízezreinek felszámolásával fenyeget. Emiatt Washington válaszlépésként akár már a napokban újabb adminisztratív akadályokat gördíthet a kínai acél- és alumíniumipari termékek behozatala elé.

Eswar Prasad, a Cornell Egyetem professzora szerint egyik fél sem engedheti meg magának azt a luxust, hogy gyengének mutatkozzon. A történelmi jelentőségűnek hirdetett adócsomag csúszása és az Obama-care lecserélésének kudarca után kellene Trumpnak erőt sugároznia, míg Kínában a kommunista párt őszi tisztújító közgyűlésére készülő mai vezetésnek muszáj ugyanezt tennie. Így viszont megtörténhet, hogy a vajúdó hegyek végül egeret szülnek, és a kereskedelmi kapcsolatokban is elmarad az áttörés.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.