BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megkerülhetetlen az orosz gáz

Németország és hazánk az oroszokkal együttműködve kívánja fejleszteni energiabiztonságát, de a régió országainak véleménye megoszlik abban, hogy honnan is kellene földgázt vásárolni.

Nemcsak hazánk, de az egész régió, sőt Európa nagy része függ az orosz gáztól. Az Eurostat adatai szerint a kelet-közép-európai régió szükségleteinek 75 százalékát az oroszoktól érkező gáz fedezi. Amikor az oroszok 2006 és 2009 között elzárták az Ukrajnán át haladó vezetékeket, azt az egész kontinens megérezte. A függés kiküszöbölésére több ország különböző verziókat választott.

Magyarország egyetlen reális lehetősége az energiadiverzifikáció felé, ha csatlakozik az oroszok által támogatott Török Áramlat gázvezetékhez – mondta a múlt héten Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, miután aláírta a Gazprommal az erről szóló szerződést. A tárcavezető nemcsak nemzetbiztonsági érdeknek, de komoly gazdasági lehetőségnek is nevezte a Törökországon, Bulgárián és Románián át futó vezetékhez valót csatlakozást.

Ezzel szemben a lengyel államfő, Andrzej Duda és az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump együtt jelentették be: Lengyelország amerikai cégektől fog cseppfolyósított földgázt vásárolni. A lengyelek ezzel a szerződéssel akarják a Gazprommal való, 2022-ig szóló megállapodásukat kiváltani. Trump a sajtótájékoztatón külön hangsúlyozta: Amerika bátorítja az európai államokat, hogy tőle vásároljanak földgázt, és ne legyenek kiszolgáltatva egyetlen exportőrnek. Az oroszok múltját megfricskázva hozzátette: az Egyesült Államok senkit sem fog energiahordozókkal zsarolni.

A litvánok is át akarnak térni az orosz gázról a nyugatira: 2014-ben béreltek egy cseppfolyós földgázt fogadó, úszó terminált, amellyel akár évi 4 milliárd köbméter földgázt is importálhatnak. Ezen a terminálon keresztül a másik két balti állam is vásárolhat. Horvátország is bejelentette, hogy Krk szigetén hasonló terminált helyeznek majd üzembe, és ott fogadják a gázimportot. Ha a régió déli és északi végén is lenne két terminál, az megkönnyítené a leválást az oroszokról. A Gaz-System lengyel gázszolgáltató be is jelentette: szeretné, ha észak–déli vezetékekkel integrálnák a teljes térség gázpiacát.

Ám míg a régió országai alternatívákat keresnek az orosz függésre, addig a legnagyobb uniós állam, Németország további együttműködést tervez Moszkvával. Mint ismert, a két ország együtt építené meg az Északi Áramlat 2 nevű vezetéket, amely a Balti-tengeren, Lengyelország megkerülésével szállítana gázt. Varsó ellenzi a tervet, mert az oroszok úgy tudnák lekapcsolni az energiahordozóról, hogy a nyugat-európai ellátás folyamatos maradna.

Az ellentmondásra Szijjártó Péter is rámutatott. Az MTI-nek úgy fogalmazott: az orosz gáz iránt „mindenfajta kommunikációs képmutatás” ellenére növekszik az európai igény. És ez valószínűleg így is marad, hiszen a két új, tervezett gázvezeték az oroszoktól érkezik.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.