Akár több milliárd eurós bírságot is fizethetnek azok a német autógyártók, amelyek a Spiegel oknyomozó riportja alapján évtizedek óta összejátszottak. Ilyen típusú bírságokat kartellezés miatt szabhat ki az EU az autógyártókra. A titkos összejátszás a fogyasztókat, a beszállítókat, de még a részvényeseket is megkárosíthatta, emiatt pedig perek indulhatnak a BMW, a Daimler, az Audi, a Porsche és a Volkswagen ellen – írja a Portfolio a Spiegel alapján.
Különösen érdekes a részvényesek helyzete, mivel az érintett, tőzsdén jegyzett cégek árfolyama nagyot esett, miután kiderült, hogy a német cégek évtizedeken keresztül összejátszottak. A hatóságok nyomozását ráadásul egy önfeljelentést követően a Daimler és a Volkswagen is segítette, ők azonban erről nem értesítették a részvényeseiket, akik ezért akár be is perelhetik a gyártókat.
A Spiegelhez eljutott információk alapján soha nem volt még akkora összejátszás német nagyvállalatok között, mint amire most titkos dokumentumok alapján bukkant a Spiegel. A kartellt létrehozó öt autógyártó az 1990-es évek óta rendszeres találkozókon döntött sokszor még a legapróbb technológiai részletekről is.
Ahogy arról korábban lapunk is beszámolt, az autógyártók beleegyeztek, hogy 5,3 millió dízelüzemű kocsin, köztük 2,5 millió Volkswagenen végzik el a szoftverfrissítést, így ezek is megfelelnek majd az Európai Unió előírásainak: mérgező nitrogén-oxid-kibocsátásuk 25-30 százalékkal az előírt szintre süllyed – jelentette be a VDA német autóipari szövetség. Ez gyakorlatilag az összes, 2009 óta Németországban gyártott dízel-autót érinti, és a frissítés becslések szerint mintegy 750 millió eurós költséggel jár. Mióta 2015 szeptemberében kirobbant a dízelbotrány, Angela Merkel kancellár kormánya folyamatos nyomás alatt van, amiért túl közel áll az autógyártókhoz, és nem tesz eleget a gépjárművek károsanyag-kibocsátása ellen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.