BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lecsaptak a szoftverek sérülékenységeire

A számítógépek közel ötödét támadták meg a második negyedévben a szoftverek sérülékenységeit kihasználó kódok. Magyarország a 74. helyen szerepel a veszélyeztetett országok rangsorában a Kaspersky Lab jelentésében.

A 74. legveszélyeztettebb ország Magyarország a kibertérben a Kaspersky Lab friss jelentése szerint. Az informatikai biztonsági társaság a második negyedévben közel 395 ezer rosszindulatú kód feltűnését észlelte nálunk, ez a világszerte azonosított programok mindössze 15,6 százaléka. Az elemzés szerint a helyzet Algériában a legrosszabb, ahol a rosszindulatú kódok több mint 31 százaléka bukkant fel az április–júniusi időszakban, míg Fehéroroszországban 28,5, Albániában pedig 27,8 százalékukat észlelték. Azt ugyanakkor nem részletezte a Kaspersky, hogy az egyes országokban felfedezett károkozók mennyire voltak ártalmasak. Más szóval annak ellenére, hogy viszonylag kevés veszélyes kódot azonosítottak Magyarországon, azok akár komoly fenyegetést is jelenthettek.

Magyarország a 74. legveszélyesebb ország a kibertérben
Forrás: Shutterstock

Az informatikai biztonsági cég felmérése szerint a szoftverek sérülékenységeit kihasználó, úgynevezett exploit csomagok jelentősen megváltoztatták és meghatározták a kiberfenyegetések jellegét a második negyedévben. Az exploitok készítői a programokban rejlő lehetőségekre alapoznak, azok révén fertőzik meg az informatikai eszközöket rosszindulatú kódokkal, mint például banki trójaival, zsarolóvírussal vagy kémkedő programokkal.

A szoftverek sérülékenységeit kihasználó kódok segítségével végrehajtott támadások a leghatékonyabbak, mivel általában nem igényelnek felhasználói interakciót, és a felhasználó tudta nélkül telepíthetik a készülékekre a rosszindulatú kódokat, programokat. Épp ezért az exploitok használata elterjedt és széles körű, legyen szó egyszerű pénzügyi visszaélésről magánszemélyek kárára, vagy kifinomult adathalász típusú célzott támadásokról nagyvállalatok ellen.

Három hónap alatt a Kaspersky Lab termékei több mint ötmillió olyan támadást blokkoltak, amelyek exploitokat használtak. Annak dacára, hogy a legtöbb sérülékenység nem volt nulladik napi sebezhetőség, és a Microsoft biztonsági frissítéseit egy hónappal a támadás előtt kiadták, a közzétett exploitok világméretű katasztrofális következményekkel jártak. A támadások napi átlagszáma folyamatosan nőtt: az összes támadás 82 százalékát észlelték a vizsgált negyedév utolsó harminc napjában, a célkeresztbe került felhasználók száma pedig elérte a másfél milliót.

A második negyedévben a Kaspersky elemzése szerint világszerte az internettel rendelkező számítógépek 17,26 százaléka legalább egyszer tapasztalt támadást. Olyan rosszindulatú programokat, amelyek az online bankszámlákhoz való hozzáférés során kerestek pénzt, több mint 224 ezer felhasználó számítógépén észleltek, és bár e szám is igen magas, komoly javulás az első negyedéves 288 ezres értékhez képest.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.