Óriásüzlet közelébe került a Boeing és a Northrop Grumman, e két céggel külön-külön szerződött az amerikai légierő a lassan nyugdíjkorba lépő Minuteman III interkontinentális ballisztikusrakéta-rendszer lecserélésére. A Pentagon bejelentése szerint előbbi 349, utóbbi 328 millió dollár értékű megbízást kapott bemelegítésképpen. A korszerűsítés igényére nem a mostani észak-koreai konfliktus hívta fel a figyelmet, annak legfeljebb katalizátorszerepe lehetett. A Reuters úgy tudja, hogy az Air Force már tavaly nyáron kérte a Pentagont, lépjen az ügyben, mert az annak idején „Percemberre” keresztelt, atomtölteteket megbízhatóan célba juttató rendszer már 45 évet élt szolgálatba helyezése óta. A korábbi iráni és a jelenlegi észak-koreai nukleáris fegyverkezést egy atomhatalomnak pedig illik a helyén kezelnie. Különösen fontos, hogy amikor az amerikai atomarzenál éppen megújítás alatt áll, a kilövőmechanizmust is szintre hozzák vele – húzza alá közleményében David Goldfein, a légierő tábornoka.
A Minutemant a hatvanas évek elejére kifejlesztő Boeingnak adott megrendelés összege egyetlen 747-es Jumbo legyártására lenne csupán elegendő, ennek ellenére az üzlet hatalmas horderejű, hiszen a légierő számításai szerint az új rakétarendszer 62 milliárd dollárból hozható ki. Sőt, a Pentagon kebelében működő költségfelmérő és programértékelő bizottság ceruzája vastagabban fog, náluk 85 milliárdos eredmény született. Akik az amerikai fegyverfejlesztések költségtúllépéseit nyomon követik, egy százmilliárdos számlán sem lepődnének meg a végén. Igaz, a nyertes személye versenyben dől el, a két cég ugyanis párhuzamosan fejleszti ki saját rendszerét. Ez ugyan nem költséghatékony megoldás, de garancia arra, hogy a legsokoldalúbb, a légierő igényeinek legjobban megfelelő rendszert állíthassák majd hadrendbe. A fejlesztésre három évük van. A vesztes azzal vigasztalódhat, hogy legalább hozzájut a fejlesztés költségeihez, és a technológiát később talán a maga javára hasznosíthatja. Van azonban, aki még ezt sem teheti meg: a Lockheed Martin ugyanis lecsúszott erről a megrendelésről, amit mérhetetlen csalódással vette tudomásul, s a további teendőkig megvárja a részletes indoklást.
Magának a teljes atomarzenálnak a megújítása a következő tíz évben több mint 350 milliárd dollárt igényel. Donald Trump szerint jó helyre kerül a pénz, amely az amerikai ipar fejlődését és a haderő megerősítését szolgálja, s ez az elnök filozófiája szerint mindennél fontosabb. A következő harminc évben a ballisztikus rakétáktól egészen az atommeghajtású tengeralattjárókig terjedő atomarzenál modernizációja ezermilliárd dolláros tétel lesz az amerikai költségvetésben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.