Az idei első fél évben a 4iG csoport eredményessége (EBITDA) nem érte el az egy évvel korábbi értéket – olvashatjuk az első féléves Vezetőségi jelentésben. Eszerint az elmaradás elsődleges oka a nagy projektek teljesítésének az év második felére, illetve a jövő év elejére tolódása, másrészt ezen projektek késői szerződéskötése, s az ebből adódó teljesítéseltolódás. Emellett az idén eddig megvalósult projektek eredménytartalma is csökkent, ami látványosan a hardver- és szoftverértékesítés szegmensében jelentkezik.
Már tavaly is fizette a növekedés árát a 4iG, amelynél az árbevétel négy esztendő alatt évi 10 milliárd forintról 17 milliárd forint közelébe emelkedett. Ezzel párhuzamosan a létszám megduplázódott, s már meghaladja a 400 főt egy olyan ágazatban, ahol a bérköltségek és a bérekre rakódó kiadások eleve is magasak. Nem csak az élőmunka-ráfordítások emelkedése miatt tört meg a 2015-ös csúcsév után a lendület. Az is hátráltatta a 2016-os operációt, hogy az állami költségvetésből és EU-forrásokból finanszírozott nagyprojektek nem indultak el időben.
Még mindig a növekedés árát fizetjük – mondta a Világgazdaságnak a 4iG legnagyobb befektetője, a 15,34 százalékos tulajdoni hányaddal rendelkező Fehér István igazgatósági tag, hozzátéve: sanszos, hogy az év végén már szebbek lesznek a számok. A társaság ugyanis 5 milliárd forintnyi uniós pályázatot nyert el. Ezek indulását idén márciusra–áprilisra tervezték, de a projektek átcsúsztak a második fél évre. Ezért az idei második, s még inkább jövőre az első fél év lehet erősebb.
A számok javulását izgatottan várják a befektetők, mivel a platformfüggetlen, egyedi szoftvertervezéssel, teljes körű nagyvállalati IT-megoldásokkal és banki adatszolgáltatással foglalkozó 4iG középtávú osztalékstratégiával hívta fel magára a figyelmet. Eszerint, ha az egyes üzleti évekre vonatkozó EBITDA, adózott eredmény és eredménytartalék fedezetet biztosít, akkor minden évben törzsrészvényenként legalább 100 forint osztalékot fizetnek. A társaság célja az osztalék folyamatos növelése, s 2019 után már 200–250 forint közötti részvényenkénti osztalékösszeggel számolnak.
Az idei első fél évben a csoport IFRS szerinti konszolidált értékesítési árbevétele 8,3 milliárd forint volt, ami 36 százalékos növekedést mutat az előző év azonos időszakához
mérten. A vállalatcsoport üzleti eredményessége (EBITDA) 52 millió forint volt, ám ez alacsonyabb a tavalyi első félévi értéknél. A dolgozói létszám egy év alatt 373 főről 402 főre nőtt.
A 4iG-részvények első féléves tőzsdei átlagára 2730 forint volt, ami 34,28 százalékkal magasabb, mint a tavalyi első féléves átlagár. A 4iG piaci kapitalizációja 2017. június 30-án 5,1 milliárd forintot ért el. Az egy részvényre jutó eredmény (EPS) 144 forint volt 2017. június 30-án, szemben az egy évvel korábbi 102 forinttal.
Az árfolyam eséssel reagált a féléves jelentésre, a papírok ára 2600 forintról 2500 forintra esett múlt pénteken, és azóta sem tudott magához térni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.