A WannaCry zsarolóvírus több, mint 200 000 számítógépet támadott meg világszerte, ezért a spammerek azonnal lecsaptak a lehetőségre. A Kaspersky Lab kutatói nagyszámú olyan üzenetet észleltek, amelyek védelmet, adat-visszaállítást, vagy felvilágosító workshopokat és tanfolyamokat kínáltak a WannaCry támadással kapcsolatban. A spammerek megtévesztő ajánlatokkal sikeresen rávették a felhasználókat, hogy szoftverfrissítéseket telepítsenek a fertőzött gépeikre, vaalmint a spamekben található linkek átirányították az áldozatokat adathalász oldalakra.
Az elmúlt három hónap másik fő trendje az üzleti hálózatokat célzó spamek voltak. A Kaspersky Lab kutatása szerint ezek száma megnőtt az év eleje óta. A spammerek rosszindulatú mailjeiket céges levelezésként álcázták valódi aláírások, logók és banki adatok segítségével. Az emailhez csatolt archívumokban a kiberbűnözők exploit csomagokat küldtek ki, amelyek FTP, email és más jelszavakat loptak el. A Kaspersky Lab szakértői hangsúlyozzák, hogy az ilyen jellegű támadások fő célja a pénzügyi haszonszerzés.
Továbbá az év második negyedében a kutatók növekedést észleltek a rosszindulatú trójai vírussal fertőzött spamek számában, melyeket nemzetközi futárszolgálatok nevében küldtek. A spammerek nemlétező küldemények szállításáról küldtek jelentéseket azzal a céllal, hogy számítógépeket fertőzzenek meg és személyes adatokat lopjanak. A bűnözők az Emotet banki trójai vírust letöltő linkeket terjesztettek, amelyet először 2014-ben fedeztek fel. Összességében a rosszindulatú spamek száma 17 százalékkal növekedett az új Kaspersky Lab jelentés szerint.
Az év második negyedében azt láttuk, hogy a spam és adathalász támadások száma tovább nőtt. A spamekben a WannaCry megemlítése azt bizonyítja, hogy a kiberbűnözők figyelemmel kísérik a nemzetközi eseményeket és gyorsan reagálnak rájuk. A bűnözők számára jövedelmezőbb, ha több figyelmet fordítanak az üzleti szektorra, így a jövőben arra számítunk, hogy az üzleti támadások száma és fajtái növekedni fognak
- mondta Darya Gudkova, a Kaspersky Lab spamelemzője.
A Kaspersky Lab kutatói szerint a második negyedben a spam átlagos mennyisége 57 százalékkal nőtt. Vietnamból küldik a legtöbb spamet, melyet az USA, Kína, Oroszország, Brazília, Franciaország, Irán és Hollandia követ. A rosszindulatú spammel leggyakrabban Németországot célozták. Második helyen Kína végzett, melyet az Egyesült Királyság, Japán, Oroszország, Brazília, Olaszország, Vietnam, Franciaország és az USA követ. Az első negyedhez hasonlóan az adathalász támadások fő célpontjai elsősorban bankok, fizető szolgáltatások és webboltok voltak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.