BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az Uber a világ legértékesebb magáncége

A világ tíz legnagyobb magánvállalkozásából hat az Egyesült Államokban, négy Kínában működik. A többi térségben is egyre lendületesebb a fejlődés.

A technológiához és a tőkéhez való hozzáférés gyors ütemű bővülése óriási lendületet adott az induló magántársaságok fejlődésének. Az idén a CB Insights adatai alapján már 214 ilyen vállalkozás lett unikornis, azaz piaci értéke meghaladja az egymilliárd dollárt, együttes piaci értékük pedig mintegy 745 milliárd dollár volt a szeptember közepi adatok alapján.

Forrás: AFP

Bár az Egyesült Államok súlya továbbra is meghatározó, egyre nagyobb lendülettel jönnek fel más térségek induló cégei is: 2017-ben az egymilliárd fölötti piaci értékkel rendelkező magánvállalatok közül 106 az USA-n kívül működött. Piaci érték alapján a 2013-as 27, a 2014-es 37 százalék után tavaly és tavalyelőtt már 53, illetve 58 százalékra nőtt e vállalkozások részaránya. Idén az első szűk 9 hónapban 57 százalék volt ez az adat.

Az országok szerinti rangsorban az USA-t Kína követi 55 unikornissal. Az összesen 106 USA-n kívüli, egymilliárd fölötti piaci értékű magánvállalkozásból ez Kínának 52 százalékos részarányt jelent. India részesedése 9, az Egyesült Királyságé 8, Németországé 4, Dél-Koreáé 3 százalék. Az összes többi ország részaránya együttesen 2 százalék.

A legértékesebb tíz unikornisból hatnak az USA, négynek Kína ad otthont: fiatal, ám jellemzően közismert cégekről van szó, a tevékenységük igen változatos. Az élen az autómegosztó szolgáltatást nyújtó Uber, illetve kínai megfelelője, a Didi Csuhszing, a 2010-ben alapított kínai szoftver- és elektronikai gyártó, a Xiaomi és az alig tíz éve útjára bocsátott szálláshelymegosztó, az Airbnb áll. A legértékesebb tízben szerepel még Elon Musk vállalkozása, a SpaceX, illetve a hírek szerint az amerikai kormánynak és a pénzügyi szektornak dolgozó adatelemző, illetve kiberbiztonsági cég, a Palantier. Helyet kapott mindemellett az élmezőnyben a 2005-ben alapított WeWork, amely 16 országban biztosít munkaterületet távmunkához, a 2011 óta működő Lu.com, amelyen keresztül piaci adatok szerint ma már 2,5 milliárd dollár értékben nyújtanak egymásnak hiteleket a felhasználók. A sort Kína legnagyobb foglalási, illetve online és offline jegyértékesítési szolgáltatásokat nyújtó vállalkozása, a China Internet Plus Holding és a vizuális közösségi média izgalmas vállalkozása, a Pinterest zárja.

Az Egyesült Államokon és Kínán kívüli legértékesebb cégek egyébként egy indiai e-kereskedelmi platform, a Flipkart (11,6 milliárd dollár), illetve a svéd Spotify (8,5 milliárd dollár) és a szintén indiai Snapdeal (7 milliárd dollár) a CB Insights adatai szerint.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.