Az első kis- és közepes vállalatok előreláthatóan a jövő év elején már részt vehetnek a digitális és automatizációs fejlesztések élénkítése érdekében elindított, Ipar 4.0 mintaalkalmazások kialakítása című kiemelt projektben – közölte Vityi Péter, az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetségének (IVSZ) alelnöke a Menta 2017 című konferencián. A projektet az IFKA Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft. és az IVSZ konzorciuma valósítja meg.
Az ipar 4.0 lényegében egy a németek által kitalált marketingszlogen – mutatott rá Vityi Péter –, amellyel a kiberfizikai rendszerek által okozott változások erősségére akartak utalni, jelezve, hogy a mostani technológiai átalakulás felér egy negyedik ipari forradalommal.
A folyamat lényege – fejtette ki –, hogy a digitalizáció segítségével a teljes ellátási láncot egy kommunikációs rendszerbe vonjuk, s ezzel optimalizálni tudjuk a tevékenységeket nemcsak a gyáron belül, hanem akár a gyárak között is. Sőt a német vízió az, hogy nemcsak vertikálisan hozzák létre az integrációt, hanem horizontálisan is, vagyis a különböző funkciókat is egy láncba kötik. Így például ha az egyik gyárban valamilyen okból leállás van, akkor az anyaggyártási láncot azonnal át lehet állítani a másik üzemre. Lényegében az egyedi tömeggyártást lehet megvalósítani ezzel, hiszen ha a teljes ellátási láncot egy digitális rendszer vezérli, akkor innentől kezdve, akárcsak a fénymásoló használatakor, szinte mindegy, mit gyártanak, a rendszerek tudni fogják, mit kell tenni.
Az Ipar 4.0 német kormányzati kezdeményezés azután indult el – emlékeztetett Vityi Péter –, hogy észrevették: azokról az ipari területekről, amelyek digitalizálódtak, kikoptak az európaiak. A németekkel szemben az amerikaiak kissé pragmatikusabbak, s azt mondják, olyan intelligens gépeket kell építeni, amelyek az ügyfeleknek költségeket takarítanak meg. Emellett a digitalizációnak van egy harmadik része, amikor ezekből üzleti modellek alakulnak ki, s ez valószínűleg abba az irányba megy, hogy a cégek a jövőben kapacitást veszek, nem gépet – vélte a szakember. Természetesen – folytatta – mindemögé az innovációs elméleteket is betehetjük. Az ipar 4.0 szerint szerveződő okosgyárak elsősorban folyamatinnovációként értelmezhetők, míg az amerikai megközelítést inkrementális termékinnovációnak nevezhetjük, s nyilván az új üzleti modelleket e kontextusban felforgató innovációnak tekinthetjük.
A Ginop 1. 1. 3. projektre visszatérve elmondta, hogy azt figyelemfelkeltéssel indítják, amelynek részeként bemutatókat tartanak majd mintagyárakban, ahol élőben nézhető meg, hogyan működik egy ilyen üzem. A kiválasztott mintagyárak közül három nagy cég és három középvállalat lesz. Ez utóbbiakban nemcsak a folyamatot mutatják be, hanem azt is, hogy a kkv-vezetők milyen kihívásokkal találkozhatnak, ha ezt az utat választják. Azok, akik ezek után tovább akarnak haladni, kétlépcsős folyamaton mehetnek végig. A tudástranszferről szóló részben pontos tájékoztatást kapnak arról, mit is tekinthetünk ipar 4.0-nak, s miként tudja saját vállalkozásuk implementálni ezeket a technológiákat. Akik leginkább képesek arra, hogy e fejlesztéseket végrehajtsák, professzionális tanácsadó cég segítségével részletes pénzügyi és technológiai fejlesztési tervet kapnak. Az elképzelés szerint – mondta az IVSZ alelnöke – ezer cég ismeri meg, négyszáz mélyebb ismeretet szerez majd, és előreláthatóan ötven cég kap egy olyan fejlesztési programot, amelyet egy remélhetőleg később megjelenő pályázattal a kormányzat uniós és hazai források hozzáadásával is segíthet megvalósítani. Hozzátette: a rövidesen sorra kerülő Modern Gyárak Éjszakáján remélhetőleg már meg tudják mutatni, mely gyárak vesznek majd részt a programban.
Vityi Péter szerint az ipar 4.0 azért releváns egy kkv-nak, mert a digitalizált gyártás hatékonyságot növel, másrészt amennyiben valaki értékláncban van, annak az integrátor bizonyos dolgokat előír, s aki nem digitalizál, az nem tud ebben a rendszerben részt venni, ráadásul egy ilyen rendszer sokkal könnyebb termékváltást tesz lehetővé. Látni kell – fejtette ki –, hogy az anyagáramlásban a termelés folyamán rengeteg felesleg van, s eközben viszonylag ritka az értékteremtő lépés. Ezt az áramot tudja optimalizálni a digitalizált rendszer. Segít, hogy az értékteremtő lépések a leggyorsabban működjenek, a szükséges lépések minimálisak legyenek, a felesleges lépéseket pedig ki lehessen iktatni. A projektről részletesebben az ipar4.hu webcímen lehet tájékozódni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.