BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sokkoló drágulás jön a szaúdi benzinkutaknál

Nem csekély emelést terveznek, a 91-es oktánszámú benzinnél például 80 százalékos lenne a drágítás.

Ha nem is hozza piaci alapokra, de valamelyest közelíti a nemzetközi szinthez energiaárait Szaúd-Arábia. Nem csekély emelést terveznek, a 91-es oktánszámú benzinnél például 80 százalékos lenne a drágítás, melynek értelmében novembertől literenként 94 forintnyi riált kellene fizetni a kutaknál. Nem számszerűsített, de hasonlóan durva drágulás jön a kerozinnál is, ami finoman szólva nem segíti sem a Saudi Arabian Airlines (Saudia), sem a fapados Flynas versenyképességét.

A Bloomberg (kormányzati forrásokra hivatkozva) azt írja, hogy nem akarják sokkolni a lakosságot, ezért az egyes energiafajták emelését fokozatosan hajtják végre, de 2018 végére már valamennyi téren életbe lépnének az új tarifák, melyekből 2021-re kopna ki teljesen az ártámogatás.

A benzinárak felzárkóztatását már 2015 decemberében megkezdték, akkor az olajárak mélyrepülése miatt volt szükség egy kisebb korrekcióra.

Igaz, már 2015-ben előrevetítették, hogy újabb emelések következnek, mivel hosszú távon fenntarthatatlan a rendkívül gáláns szaúdi energiaár-támogatási rendszer. Az olaj utáni időkre felkészítő Vision 2030 program sarkalatos eleme a központi támogatások megnyirbálása, csakúgy, mint az állami tulajdonú társaságok privatizációja. Utóbbiban mérföldkő lehet a világ legértékesebb olajtársasága, a Saudi Aramco tőzsdére vitele. Az 5 százalékos pakettért százmilliárd dolláros bevételt remélnek a szaúdiak, ám a jövő év második felére tervezett kibocsátás az előkészítés csúszása miatt 2019-re tolódhat.

Az olajjövedelmektől való függés így is rendkívül erős, bármilyen beavatkozás a rendszerbe komoly gazdasági problémákat okozhat

– figyelmeztetnek szakértők, utalva rá, hogy az idei első negyedévben a GDP fél százalékkal maradt el a tavaly ilyenkor mérttől, és negatív adatra 2010 óta nem akadt példa. Elképzelhető, hogy a kormány ársapkával védi meg a gazdaságot a drágulás tovagyűrűző hatásaitól, gondolva például arra, hogy az áramtermelés is az olajtüzelésen alapul a királyságban. A Perzsa-öböl második legnagyobb gazdasága, az Egyesült Arab Emírségek a szaúdiak előtt jár, ott már 2015-ben áttértek a piaci árképzésre. A leggyengébb minőségű 91-es benzin literje náluk most 129 forintba kerül. Annyi biztos, hogy a két ország közötti benzinturizmus végét jelenti az árolló bezárulása.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.