Egy atomerőműben az energiatermelő folyamat során igen nagy mennyiségű radioaktív izotóp keletkezik. A kibocsátott sugárzás veszélyt jelenthetne a dolgozókra és a környezetre, ám a többszörösen kiépített védelmi berendezések útját állják a radioaktív anyagok és a nagy áthatoló képességű gamma- és neutronsugárzás kijutásának.
A védelmet szolgálja többek között az a radioaktív szennyeződés felderítésére használt sugárkapu, amelyet a kiállításon ki is lehet próbálni, és találkozhatunk a Pille nevű magyar sugárdózismérővel is, amelynek modernebb változatát kiváló műszaki tulajdonságai miatt a Paksi Atomerőműben ma is alkalmazzák. Az 1970-es években kifejlesztett világhírű készüléket Farkas Bertalan, az első magyar asztronauta is használta, sőt legújabb változata a Nemzetközi Űrállomáson is szolgálatot teljesít. A múzeumi vitrinekben ott a mozifilmekből is ismert kézi felületi szennyezettségmérő és a nukleáris analizátor is, megtekinthető a primer köri védőruha, sőt az erőmű tűzoltóinak szkafanderszerű öltözéke is.
Az atomerőművek üzemeltetése radioaktív hulladékok keletkezésével jár. Ennek csökkentése érdekében az előzetes mérések során a sugárzónak minősített hulladék tartalmát szétválogatják. A Paksi Atomerőmű e feladat biztonságos és korszerű végrehajtására használta a válogatóbokszot, amely szintén kipróbálható a múzeumban. Ugyanitt egy présgépet is kiállítottak, amit a kis és közepes aktivitású szilárd hulladékok térfogatának csökkentésére használtak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.