Magyarország szeretné minél előbb méltányos módon maga mögött tudni ezt a problémát, és most az tűnik méltányosnak, ha az INA-t a horvátok „visszakapják” – mondta Orbán Viktor magyar miniszterelnök a tárgyalás után angolul nyilatkozva.
A kormányfő aláhúzta: ez egy üzleti ügy, a magyar kormány ezt nem tekinti kormányzati kérdésnek, de támogatja, hogy minél előbb megoldás szülessen benne. És ha a horvát kormány a jövőben nem szeretné látni országában a Mol-t, akkor Magyarország kész alkut kötni, és visszaadni az INA-ban birtokolt részesedést.
Ha sikerül megszabadulni ettől a problémától, amely mérgezi a két ország kapcsolatát, azzal minden téren helyreállhat az együttműködés a két ország között – hangoztatta Orbán. Hozzátette:
a mi részünkről megvan a jóindulat, szeretnénk lehűteni a kedélyeket, racionális megoldást találni és folytatni a történelmileg kipróbált és bevált, jó együttélés politikáját.
A magyar miniszterlnök a megbeszélés kapcsán kifejtette, Andrej Plenkoviccsal áttekintették a magyar-horvát kapcsolatokat, és azt állapították meg, hogy az elmúlt években történtek jó fejlemények. „Hála a horvát kormánynak, amely támogatta a két ország viszonyának javítását, különösen a gazdaság terén – tette hozzá a miniszterelnök.
A két kormány között kiváló a politikai-, és történelmi kapcsolat van, nem szeretnénk ezt egy olyan üggyel megmérgezni, mint amilyen a Mol és az INA körüli vita – szögezte le a miniszterelnök.
Andrej Plenkovic horvát kormányfő elmondta: a találkozón mindenről beszéltek, ami a két ország között napirenden van. Az INA-val kapcsolatban hangsúlyozta, a magyar állam hajlandó támogatni a horvát kormány azon törekvéseit, hogy visszavásárolja az INA részesedését a Moltól.
A politikai akarat már világos, de még meg kell találni azt a modellt, amely igazságos az eddigi magyar befektetésekkel szemben, de reálisan állapítja meg az INA-részvények értékét – szögezte le a horvát kormányfő.
Mint mondta, Horvátország csatlakozna a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) és reményei szerint Magyarország támogatja ezt. Hozzátette: a kisebb nézeteltéréseket a jövőben ki tudják küszöbölni és javítani tudnak a két ország viszonyán. Végül a horvát kormányfő emlékeztetett: Orbán Viktor 2011-ben – mint a soros elnökséget ellátó ország kormányfője – kulcsszerepet játszott abban, hogy Horvátország befejezhesse az uniós csatlakozási tárgyalásait.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.