Ma a szülőképes korú párok 20 százaléka küzd meddőséggel, ez 150-200 ezer párt érint Magyarországon – közölte képviselői kérdésre Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára. Kiemelte, hogy a meddőségkezelési ciklusokat idén októbertől nem anyánként, hanem gyermekenként számolják. Eddig anyánként öt ciklus volt közfinanszírozásban elérhető, de most már minden újabb ciklus a sikeres beültetést követően megszületett gyermek után kezdődik el. Így ha a szülők négy gyermeket vállalnak, akár öt plusz háromszor négy, vagyis 17 közfinanszírozott ciklus igénybevételére is lehetőségük van.
A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőn (NEAK) keresztül finanszírozott lombikbébi-beavatkozások támogatása világviszonylatban is jelentős, mivel a legtöbb országban csak három-négy kezelést fizet az állam. Rétvári válaszából az is kiderült, hogy az állami tulajdonú egészségügyi szolgáltatók kapacitásbővítésével a lombikbébiprogram végzéséhez szükséges orvostechnikai eszközök és műszerek beszerzése ötmilliárd forintba kerül. Így nemcsak a profitérdekelt magánvállalkozások, hanem az állami intézményrendszer is az ellátáshoz szükséges legkorszerűbb orvostechnikai eszközöket tudja biztosítani.
A Világgazdaság birtokába került adatok szerint a Pécsi Tudományegyetem 445 pluszciklust, a Somogy Megyei Kaposi Mór Oktató Kórház 885-öt, a Szent János Kórház 1083-at, a Semmelweis Egyetem pedig 2000 ciklust finanszírozhat az idei évben. A kiosztott többletkapacitások alapján a NEAK 1,9 milliárd forintot különített el, az említett intézményekben történő lombikbébiprogramra.
A lombikprogram kibővítése mindezek mellett további 2-3 milliárd forint pluszfinanszírozást jelent az állam számára, mivel októbertől az államilag támogatott lombikeljárásokhoz kapcsolódó gyógyszerek NEAK-támogatása 70-ről 90 százalékra nő, a magánellátóknál igénybe vett beavatkozásnál az orvosok pedig 55 százalékos NEAK-támogatással írhatják fel a gyógyszert a lombikprogramban részt vevő pároknak.
Ahhoz, hogy több baba szülessen, el kellene törölni a teljesítményvolumen-korlátot a meddőségi kezeléseknél, mégpedig úgy, hogy minden intézet esetében a betegszámot kövesse a NEAK-finanszírozás – mondta a Világgazdaságnak Kaáli Nagy Géza, a Kaáli Intézet alapítója. A professzor szerint az egészségbiztosítónak a beavatkozások számát kellene figyelembe vennie, és ez alapján finanszíroznia a beültetéseket. Példaként említette, hogy intézetében a NEAK-os betegek közel egy évet várnak egy lombikbébiprogram elkezdésére.
Egy másik kormányhatározat szerint további 1,5 milliárd forint jut a Bethesda Gyermekkórházban és a Budai Irgalmasrendi Kórházban kialakítandó új nőgyógyászati és andrológiai részleg létrehozására. Ezekben az intézményekben majd alternatív kezeléseket kínálnak a meddőségi problémákkal küzdő pároknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.