Emelkedik a magasabb hústartalmú, nem műbélbe töltött, drágább virslik iránti kereslet az év végi ünnepek előtt – közölte a Magyar Húsiparosok Szövetségének (Hússzövetség) társadalmi elnöke, hozzátéve azt is, hogy az éves virsli forgalomnak átlagosan 12-15 százalékát értékesítik decemberben az üzletek, de nagyobb a forgalma a szalámiknak és egyes füstölt húskészítményeknek is.
Éder Tamás kiemelte, hogy az idei egész évre vonatkozó forgalmi adatokkal ugyan még nem rendelkeznek, de az elmúlt években a húskészítmények fogyasztása stabilizálódott.
A húskészítmények között a a virsli kategória részesedése a legnagyobb, amelyet a párizsi és a száraz kolbász követ. A virslik esetében folyamatosan nő az előrecsomagolt termékek részesedése a csemegepultos virslikhez képest. Utóbbiak aránya ma már csak 20 százalék körül van – tette hozzá.
Az elnök azt is elmondta, hogy a Magyar Élelmiszerkönyv húskészítményekre vonatkozó szabályzásának augusztusi szigorítása néhány termék esetében növelte a kötelező hústartalmat, emiatt pedig az önköltség és így a fogyasztói árak is emelkedtek. Több terméknél a fogyasztói árak növekedése lényegesen elmaradt az önköltség növekedésétől, ami a gyártók eredménytermelő képességét negatívan befolyásolta.
Egyes gyártók azonban nem változtattak a termékek összetételén, inkább átnevezték azokat, így néhány, korábban virslinek, szaláminak, párizsinak nevezett termék „rúd”, „pálcika”, „szelet” és egyéb fantázianeveken kerül a polcokra.
Minderre tekintettel az egyes termékkategóriákon belüli idei forgalmat nehéz összehasonlítani a megelőző évekkel – magyarázta.
Éder Tamás a húskészítmények importja kapcsán megemlítette, hogy a Hússzövetség a Európai Unión (EU) belüli szabad árumozgás miatt nem rendelkezik megbízható adatokkal a behozatalról. Az élelmiszerkönyv változása miatt azonban a magyar gyártók attól tartanak, hogy a szigorú szabályozásnak nem teljesen megfelelő, ám olcsóbb importtermékek kerülhetnek a boltokba olyan termékneveken, amely neveket a magyar gyártók ugyanolyan összetételű termékeikre nem használhatnak. Az import termékek esetében ugyanis a belföldön gyártott termékekhez képest nehezebb a jogszabályi előírásoknak való megfelelés ellenőrzése.
A Hússzövetség elnöke felhívta a figyelmet arra is, hogy virslinek csak az a húskészítmény nevezhető, amelynek hústartalma 51 százalék felett van, mechanikailag szeparált hústartalma pedig legfeljebb 10 százalék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.