Az idén közel 23 milliárd rubelt (333 millió eurót) költ az oroszországi Roszatom környezetvédelmi feladatokra és a megörökölt nukleáris problémák kezelésére – hangzott el az állami holding Atomeco nevű konferenciáján. Mint Kirill Komarov, a Roszatom első vezérigazgató-helyettese ismertette, kiemelkedő ilyen projekt volt a használt nukleáris fűtőelemek eltávolítása egy atom-tengeralattjáróról a murmanszki körzetben, az Andrejeva-öbölben. Nagy munkát jelentett a tengerfenék megtisztítása a Kola-öbölben az elsüllyedt vízi járművektől és más, a környezetet terhelő objektumoktól. Végül átfogó projektek indultak a Kamcsatka félszigeten, ahonnann leszerelt tengeralattjárókat és atommeghajtású hajókat kell eltávolítani.
Az oroszországi atomerőművekből feleakkora ütemben kerülnek ki radioaktív hulladékok, mint 25 éve – erről Mihail Sztahiv, a Roszenergoatom használt fűtőelemekért, és a radioaktív hulladékok ártalmatlanításáért felelős vezetője beszélt a Roszatom hírlevele szerint. E csökkenés a vállalatnál az elmúlt két évtizedben hozott intézkedések, főként az új hulladékkezelési megoldások eredménye. Az intézkedések kiterjedtek az értéklánc minden állomására a gyűjtéstől a szállításon és a feldolgozáson át a pihentetésig. A megmaradó anyagok olyan hosszú ideig nem érintkeznek majd a környezettel, hogy elveszítik teljes radioaktivitásukat.
Folyik az atomerőművek radioaktívhulladék-feldolgozókkal való felszerelése. Egy ilyen, szilárd anyagokat kezelő központ már működik a Balakovo atomerőmű területén, egy folyékony, sugárzó hulladékot ártalmatlanító bázis pedig – a maga nemében a világon az első – a Kola-félszigeti atomerőmű telephelyén. Hasonlót, de nagyobbat adtak át a szmolenszki atomerőmű mellett, kettő még épül a leningrádi és a kurszki létesítmények közelében. Lényegében már a legtöbb orosz atomerőműnek van ilyen feldolgozója. A novovoronyezsiben tavaly egy olyan feldolgozót adtak át, amely a hulladékot az eredeti méret harmincötödére zsugorítja. A Roszenergoatomnak legalább 5 százalékkal kell csökkentenie az új hulladékok mennyiségének keletkezését 2020-ig. Hosszú távú célja, hogy az átmeneti tárolóban pihentetett összes radioaktív hulladékot végső tárolóhelyre szállítsa.
A magyarországi atomtörvény szerint az országban keletkező kiégett üzemanyag és radioaktív hulladék kezelésének végső felelőse a magyar állam. A magyar állam felel ezen anyagok biztonságos végleges elhelyezéséért, a melléktermékként termelődő hulladékot is beleértve, ha azokat feldolgozás vagy újrafeldolgozás céljából az Európai Unió valamely tagállamába vagy harmadik országba szállítják. A Magyarországon keletkezett radioaktív hulladékot Magyarországon kell véglegesen elhelyezni. Bár ettől – nagyon szigorú feltételeknek eleget téve – el is lehet térni, de nincs hatályban olyan megállapodás, amely szerint e hulladék bármely ország radioaktív hulladéktárolójába szállítható végleges elhelyezésre. Ezért a paksi atomerőmű nagy radioaktivitású hulladékai és a létesítmény leszerelésekor keletkező, további ilyen hulladékok számára is a Mecsek mélyén keresi a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Nonprofit Kft. a végső elhelyezés lehetőségét. A mostani elképzelések szerint a mecseki létesítmények alkalmasak lesznek a még felépítendő két paksi blokk érintett hulladékai végső befogadására is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.