BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megosztja a közvéleményt a betlehemi Banksy-szálloda

Egymillió dollárt hozott a karitatív szervezeteknek, amikor Banksy társaival összefestette a Palesztinát elválasztó falat. Tavaly szállodát nyitott a fal mellett, amelyet elözönlöttek a turisták.

Felpörgette a turizmust, mégis megosztja a helyieket a Banksy-hotel és ami a környékén zajlik. A brit utcaművész tavaly nyitotta meg Betlehemben a The Walled Off Hotelt, amelyről csak ennyit mondott: ez lesz a világ legrosszabb kilátású szállodája. A hotel ablakai ugyanis az Izraelt a palesztin területektől elválasztó, nyolc méter magas falra néznek, amely persze tele van többé-kevésbé neves street artosok alkotásaival. A rossz, ám kétségtelenül különleges kilátást imádják a vendégek, tavaly karácsonykor is telt házzal üzemelt a létesítmény. Valószínűleg ennek is köszönhető, hogy az ENSZ turisztikai világszervezete, az UNWTO szerint 2017-ben Palesztinában nőtt a legnagyobb mértékben a turizmus, 57,8 százalékkal több külföldi látogatott el oda, mint 2016-ban – írja az Egyesült Arab Emírségekben kiadott The National.

Palesztinában 57,8 százalékkal nőtt tavaly a turizmus
Forrás: AFP

Banksy egy évtizeddel ezelőtt már járt Betlehemben, 2007 karácsonyán 14 külföldi és egy maroknyi palesztin utcaművésszel, köztük volt például Suleiman Mansour, Ron English és Blu, és telefestették graffitikkel a falat. A megmozdulás nagy nemzetközi figyelmet keltett, és a hatására több mint egymillió dollár folyt be a palesztin segélyszervezetekhez. Palesztinában emiatt Banksy nemzeti hősnek számít – mondta a The Nationalnek Manuel Hassassian, Palesztina angliai nagykövete. A művészt nagyra értékelik Betlehemben és az egész országban, a palesztinok igazságosnak és nagylelkűnek tartják, olyannak, aki a szabadságukért küzd.

Hiába hívják fel azonban az izraeli elnyomásra a világ figyelmét, és hoznak pénzt a street artosok, nem mindenki örül maradéktalanul az ottlétüknek. Az egyik kifogás az, hogy a turisták sokak szerint nem azért látogatnak oda, mert együttéreznek az elnyomottakkal, hanem pusztán Banksy-rajongók, és csak a graffitik érdeklik őket – írja az Al Jazeera.

Megnézik a falfestményeket, a leghíresebbekkel, főleg Banksy alkotásaival lefotózzák magukat. Az egyik legfrissebb Banksynek tulajdonított képen két angyal látható, az egyik a kezében egy feszítővasat tart, amivel ki akarja szélesíteni a falon lévő rést – írja a QC Online. A látogatók közül sokan emellett ellátogatnak a szálloda mellett lévő festékboltba is, amelyet viccesen Wall Martnak neveztek el, és potom pénzért árulja a festékszóró flakonokat. Az éjszaka leple alatt gyakran a turisták is kimennek a falhoz, hogy ők is elhelyezzenek rajta néhány feliratot vagy rajzot.

A másik kifogás, hogy a falra kerülő rajzok egyre gyakrabban tartalmaznak jobboldali propagandát. Különösen Lushsux művei borzolták fel a kedélyeket – mondta Soud Hefawi palesztin aktivista az Al Jazeerának nyilatkozva. Az ausztrál utcaművész előszeretettel nyúl politikai témákhoz, a képek azonban Hefawi szerint gyakran túl messzire mennek, rasszisták és antiszemiták, ilyen üzenetekre viszont nincs szükségük a palesztinoknak, hiszen ezekkel csak maguk ellen fordítják a nemzetközi közvéleményt. Sokak szerint Lushsux csak profitálni akar a palesztin helyzetből, nem segít az elnyomottakon.

Az ausztrál művész azt is tervezte, hogy összerak egy, a falra emlékeztető ugrálóvárat gyerekeknek, és azt körbeviszi először különféle menekülttáborokban, majd a brit zenei fesztiválokon, hogy felhívja a figyelmet a palesztin állapotokra. Ezt az ötletét sem díjazták a helyiek. „Ez nekünk az életünk, nem egy egzotikus játék” – mondta az Al Jazeerának Amany Khalifa, egy helyi aktivista, aki szerint az ilyen akciók rosszul sülhetnek el, dehumanizálhatják a palesztinokat.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.