Az eredeti kiírásban szereplő 711 millió eurós árnál 82,8 millió euróval (csaknem 26 milliárd forinttal) magasabb ajánlati árral nyerte meg a GE Hungary Kft. az 5. és a 6. blokk turbinaházainak szállítására kiírt tendert. „Az információ téves, nem pályáztunk az engedélyezettnél magasabb árral, mert a második fordulóban már nettó 795 millió volt a plafon. Mi pedig 793,8 milliót kértünk a két berendezésért” – válaszolt a Világgazdaság kérdésére Szenes Gábor, a GE Power kereskedelmi igazgatója.
Magyarázata szerint a GE így az első ajánlatához képest még jelentősen csökkentette is az árat.
A paksihoz hasonló turbinaházat rendelt 2016 nyarán a finnországi Fennovoima is a Hanhikivi 1 projekthez, így érdekes lenne összevetni a két ügyletben alkalmazott árat. A finnországit azonban – mint üzleti titkot – a Világgazdaság kérdésére nem fedte fel sem Szenes Gábor, sem Anna Tainio, a Fennovoima kommunikációs vezetője, sem a Roszatom sajtóosztálya.
Utóbbit a paksi turbinaszigetek áremelésének okáról is kérdeztük. A kapott válasz szerint a kétszakaszos eljárás első szakaszában a lehetséges beszállítók ajánlatai lehetővé teszik, hogy a beszerzés második részében optimális feltételek álljanak elő. Így az első szakaszban meghatározott felső ajánlati ár alapján a kiíró az első szakaszban adott ajánlati árak figyelembevételével átszámolhatta a felső küszöböt. A Világgazdaság megtudakolta azt is, hogy a magasabb ár miatt nem áll-e fenn a teljes projekt költségkeretének túllépése. Nem fenyeget a két új paksi blokk költségkeretének túllépésével az, hogy a turbinaháztender második fordulójában az elsőnél magasabb árat tettünk lehetővé a pályázóknak – reagált a cég.
A beszerzési folyamat első szakaszában meghatározott felső ajánlati ár megváltoztatása ugyanis nincs hatással az EPC-szerződés értékére és a Paks II. atomerőmű építésére
– közölte a Roszatom.
A két új paksi turbinaházat (a gőzturbinákat és a generátorokat) a GE Nukleáris Technológia Kiválósági Központjában, Franciaországban, Belfort-ban tervezik és gyártják majd – tájékoztatott a GE, ám emellett megerősítette azon korábbi bejelentését is, hogy teljes mértékben építenek majd 1500 minősített hazai beszállítójukra is. A gyártás helyszíne azért került terítékre, mert a múlt héten megjelent a sajtóban egy feltételezés (majd a GE közleménye nyomán annak cáfolata is), amely szerint a berendezéseket az Alstom oroszországi vegyes vállalata készítené.
Mindazonáltal a Világgazdaság műszaki szempontból is érdeklődött az oroszországi gyártás esélyeiről.
Az Alstom oroszországi vegyes vállalatának, az AAEM Turbinatechnológiának nincs olyan termelő üzeme, ahol legyárthatók a magyar megrendelő követelményeinek megfelelő berendezések, ezért az oroszországi gyártás kizárt
– közölte Hárfás Zsolt energetikai mérnök. Magyarázata szerint ugyanis Paks II. számára úgynevezett félfordulatú turbina készül, amelynek a percenkénti fordulatszáma 1500. Jelenleg az ilyen gőzturbinák a világon a leggazdaságosabbak teljesítmény és rendelkezésre állás szempontjából. Hárfás Zsolt hozzátette: várható, hogy bizonyos alkatrészeket a turbinákhoz és segédberendezéseikhez magyarországi beszállítók – köztük a GE magyarországi gyáregysége – készítenek el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.